Ruskinja se odrekla pasoša, igraće za drugu zemlju: Oglasila se na društvenim mrežama, razlog je svima jasan

Darija Kasatkina se odrekla ruskog državljanstva i u budućnosti će nastupati za Australiju.
Darija Kasatkina Foto: Noushad Thekkayil/NurPhoto/Shutt / Shutterstock Editorial / Profimedia

Darija Kastakina (27) se odrekla ruskog pasoša i u budućnosti će braniti boje Australije. Doskorašnja ruska teniserka se oglasila na društvenim mrežama i saopštila da menja državljanstvo. O tome se spekulisalo već neko vreme, pričalo se da će da uzme španski pasoš, ali je sada sve postalo zvanično.

"Oduševljena sam što mogu da vas obavestima da je moj zahtev za trajno državljanstvo prihvaćen od strane australijskih vlasti. Australija je mesto koje volim, koje mi uvek pruža dobrodošlicu i tamo se osećam kao kod kuće. Volim Melburn i radujem se što će to da bude moj dom. Ponosna sam što mogu da objavim da će Australija da bude nova moja domovina i u profesionalnoj teniskoj karijeri. Donošenje ovakve odluke nije bilo lako, zahvalna sam svima koji su me podržavali. Uvek ću da imam poštovanje i da cenim svoje korene, ali sam ponosna što ću krenuti novo poglavlje pod zastavom Australije. Hvala svima na podršci i razumevanju", napisala je Kastkina.

Kasatkina je tako ekspresno postala ujedno i najbolje rangirana australijska teniserka pošto je trenutno na 12. mestu. Još uvek čeka na titulu u 2025. godini, a ukupno je u karijeri osvojila osam trofeja. Najbolji plasman na grend slemovima je polufinale Rolan Garosa 2022. godine.

Zašto je Darija donela ovu odluku?

Njena odluka nije toliko iznenađujuća. Darija je rođena u Rusiji, ali su njeni problemi počeli pre nekoliko godina kada je javno i pred kamerama priznala da ima devojku i tako otkrila svoje opredeljenje.

"Smatram da ću na ovaj način, kao sportistkinja koja javno kaže da je gej ,da pomogne svima koji se suočavaju sa ovakvim problemom. U Rusiji je ovo zabranjena tema, mada to nije iznenađenje jer tamo ima mnogo tabu tema. Slušam stalno frazu 'ako želiš da budeš gej', želiš, ne želiš, znaš, ne znaš. Ne mogu da slušam te gluposti više. Na ovom svetu nema ništa lakše od toga da si strejt. Kad imaš izbor, da li misliš da bi neko izabrao tek tako da postane gej i da sebi oteža život. Posebno ako živiš u Rusiji", rekla je Kasatkina tada.

Bilo je jasno još tada da se neće vratiti u svoju domovinu. "Nikada se tamo ljudi istog pola neće šetati držeći se za ruke. Nikada se to neće dogoditi. Bar ne prema trenutnoj situaciji. Bilo je napretka u tom smislu pre nekoliko godina kada se održavalo Svetsko prvenstvo u fudbalu. Ali, ništa se nije promenilo", zaključila je Kasatkina.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Fudbalska revolucija u Kataru 1 Izvor: MONDO/Milutin Vujičić