Meteorolog Nedeljko Todorović pričao je u emisiji "Kec na 11" Televizije K1 o dugoročnoj vremenskoj prognozi za leto 2022. godine. Meteorolog je kazao da nas očekuje vrlo toplo leto, i da će biti 60 dana tokom kojih će temperatura biti viša od 30 stepeni, ali je opisao i jednu pojavu koja zabrinjava i ne može precizno da se predvidi.
"Neće ovo leto biti toplije od 2012. ili 2017. ali će biti natprosečno toplo. Prošlo leto je bilo na nekoj rang listi četvrto po srednjoj temperaturi, ali ona nije pokazatelj za građane već za stručnjake. Bilo je dosta dana sa ekstremno visokim temperaturama, 35 ili više stepeni, bilo ih je dvadesetak a prosek je oko pet dana godišnje. Ove godine će biti manje toplo gledajući tu srednju temperaturu", rekao je on.
Da li je tačno da će biti 60 vrelih dana?
"Da, to su precizno temperature od 30 stepeni Celzijusa i više, prošle godine je bilo 57 ili 58 takvih dana. Ali taj broj je realan, iznad proseka. Ekstremno toplih dana će biti manje", rekao je on.
Rano su krenule visoke temperature, krajem maja imali smo dane toplije od 32 stepena, koliko će se nastaviti?
"Leto je počelo ranije, inače u meteorologiji počinje u junu, u letnjim mesecima. Nije neobično da već u junu bude toplo, ali ove godine jeste poranilo. Nisu oboreni rekordi najranije pojave temperature od 30 stepeni, bilo je toga i ranije, da ne cepidlačimo. Biće tih temperatura sve do septembra, ali će padavine u junu biti veće nego u maju koji je bio relativno sušan mesec. To su neravnomerno raspoređene padavine, u jednom mestu padne za sat vremena mesečna količina kiše", rekao je on.
"Možda će biti malo više padavina, ali će biti toplo leto", rekao je on i podvukao da će UV zračenje biti povećano.
"Za razliku od prethodnih godina kada je UV zračenje bilo relativno slabo, i nije bilo pojačane aktivnosti Sunca, ovog proleća se već aktiviralo i sada već u pojedinim danima postoje kratki impulsi porasta energije svih frekvencija, pa i domena UV zračenja. Sada je njihova pojava češća ali te epizode traju po nekoliko minuta, eventualno do deset. Taj trenutak ili ti minuti su stvarno potencijalno opasni za ljudski organizam, događaju se i noću ali nas tada ne zahvataju. Međutim preko dana, oko podneva, postoji mogućnost da budu opasni za kožu. Zato u principu ljudi ne mogu da prate kada će biti ta eksplozija, predviđaju to stručni sajtovi tri-četiri dana unapred ali ne mogu to građani sve da prate. Bolje je uvek se čuvati Sunca, naročito sredinom dana. I sama Sunčeva energija je generalno slabija, i drugi delovi spektra koji takođe prže kožu", rekao je on.
(MONDO)
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!