TOPLO VREME ZA KRAJ FEBRUARA, ALI STIŽE JOŠ JEDNO ZAHLAĐENJE! Meteorolog objavio prognozu - evo šta nas očekuje

Meteorolog Marko Čubrilo najavio zahlađenje koje se očekuje 22.02.

sneg-2.jpg
MONDO/Uroš Arsić

Meteorolog Marko Čubrilo najavio je da će narednih dana biti promenljivo i veoma toplo vreme, a nešto jače ali prolazno zahlađenje se očekuje 22.02. Kako je Čubrilo naveo, zahlađenje ipak neće biti karakteristično za zimski period godine.

Dani koji su pred nama donose pravo proleće. Za sada nema naznaka za bilo kakvo jače zahlađenje posebno u nizijama regiona, piše u njegovoj objavi na Fejsbuku.

"Danas će nad većim delom Crne Gore i jugoistoka Srbije uglavnom biti oblačno, ponegde uz kišu, dok se preko 900mnv povremeno očekuju susnežica i sneg. Razvedravanje koje je već zahvatilo zapadne i severne predele će se tokom dana polako širiti na jugoistok tako da će do uveče i na krajnjem jugoistoku regiona uz razvedravanje padavine prestati. Duvaće slab do umeren, zapadni i jugozapadni vetar, a dnevni maksimum će se kretati od +6 do +15 stepeni Celzijusa", piše u njegovoj objavi.

Od sutra pa sve do 21.02. zapadnu, severozapadnu i veći deo središnje Evrope zahvatiće serija izuzetno jakih ciklonskih aktivnosti koje će ovim predelima donositi olujne, često i orkanske vetrova uz obilnu kišu, a biće i grmljavinskih pljuskova kao i snega.

"U petak bi Britanska ostrva mogla zahvatiti jedna od najjačih zimskih oluja u poslednjih nekoliko godina jer se predviđa rapidna ciklogeneza ispred samih ostrva i ciklon koji bi prešao sredinom ovih ostrva bi mogao imati centralni vazdušni pririsak i ispod 963Hpa te bi osim obilne kiše i snega uslovio i orkanske vetrove. Na sreću po naš deo Evrope nad nama će dominirati uticaj polja anticiklona, a samo povremeno će se severnije od nas premeštati frontalni poremećaji u sklopu ovih dubokih ciklona koji će pre svega severu regiona donositi prolazno jak i vetar i prolazna pogoršanja", napisao je Čubrilo.

Meteorolog je istakao da će sutra biti uglavnom pretežno sunčano i ponovo relativno toplo vreme.

"Nad fenskim predelima regiona ponegde ponovo blizu +20 stepeni Celzijusa. Uveče na severu i severoistoku Srbije, a u toku noći ka nad istokom BiH, ostalim delom Srbije, moža istokom Hrvatske i severom C.Gore prolazno naoblačenje, ponegde uz slabu kišu, sneg samo preko 900mnv, dok bi na kratko na severu i severoistoku Srbije u noći ka petku severozapadni vetar bio jak do olujan", napisao je on i dodao:

"U petak promenjljivo oblačno i malo svežije u odnosu na četvrak ali uglavnom suvo uz umeren, pre podne zapadni, a posle podne jugozapadni vetar. U petak dnevni maksimum od +7 do +13 stepeni Celzijusa, što je i dalje znatno iznad proseka. Krajem dana na zapadu regiona povećanje oblačnosti".

U subotu posle podne i uveče na zapadu i severu Srbije naoblačenje uz kišu koja ponegde i to uglavnom na zapadu regiona može biti i konkretnija.

"Ovo povećanje oblačnosti biće povezano sa hladnim frontom pomenutog ciklona koji će dan ranije preći preko Velike Btianije i čiji će se centar velikom brzinom premeštati ka jugu Skandinavije. Kao posledica uticaja tog fronta u subotu od sredine dana na zapadu Hrvatske i BiH, a posle podne i uveče i nad središnjim delovima ove dve države kao i na zapadu i severu Srbije naoblačenje uz kišu, koja ponegde i to uglavnom na zapadu regiona može biti i malo konkretnija. Istočnije od središnje BiH i središnje Vojvodine kao i centralne Šumadije u Srbiji vrlo malo ili bez padavina. Vetar će u subotu okrenuti na umeren severni, koji ponegde u zoni fronta na severu regiona na kratko može biti i veoma jak do olujan.
U subotu maksimum od +6 na kranjem severu Srbije i Hrvatske do čak oko +18 stepeni Celzijusa na fenskim delovima severoistočne BiH i jugozapadne Srbije. U nedelju svugde malo svežije uz maksimume od +5 do +12 stepeni Celzijusa. U nedelju posle podne se računa na kratkotrajan prestanak padavina", napisao je on.

U ponedeljak posle podne će se ka nama premeštati jači hladan front ciklona nad Skadinavijom što bi trebalo usloviti izraženije pogoršanje i malo jače zahlađenje.

"Opet će se raditi o tipičnom prolećnom, hladnom, frotu koju će osim jače kiše koja bi već sredinom dana u ponedeljak zahvatila severozapadne i zapadne predele, a u toku noći ka utorku i utorak tokom dana i ostale ovog puta donela i nešto izraženije zahlađenje te bi planinski deo regiona preko 800mnv ima konkretnije snežne padavine. Obzirom da će opet biti reč o frontalnom pogoršanju sve će brzo proći i već posle 24.02. će uz jačanje anticiklona biti stabilno ali uz niže noćne temperature u pojavu mrazeva u planinskim predelima i prizemnih mrazeva u nizijama, dok bi se dnevni maksimumi bili verovatno do +5 do +13 stepeni Celzijusa", napisao je on i dodao:

"Biće zanimljivo pratiti razvijanja u stratosferi početkom marta… prognoza GFS-a već nekoliko dana simulira moguće značajno zagrevanje stratosfere početkom ovog meseca. To zagrevanje za sada nije dovoljno snažno da bude klasifikovano kao SSW (naglo zagrevanje stratosfere) ali bi bio dovoljno do u velikoj meri oslabi, a moguće izazove i razvdvajanje polarnog vrtloga na dve odvojene grane pri čemu bi jeda otišla ka severu Amerike, a druga ka Evroaziji. Za sada je to samo prognoza na jako udaljenim satima, a kao i svaka prognoza u tom terminu je vrlo nepouzdana i podložna promenama, ali kako se posle 10.03. simulira značajno slabljenje zapadnih vetrova ono bi moglo biti prouzrokovano upravo tim procesom koji bi počeo posle 02.03. Sad, naravno da tek treba da se vidi kakav bi bio troposferni odgovor na sve to pod uslovom da se ti procesi i pokrenu u stratofseri".

Kako je on istakao nema govora o povratku mrazeva koji su vladali tokom januara, ali snega i niskih temperatura svakako još može biti pa čak i nizijama uz postavljne sinoptike na određen način.

"Ukoliko do njih i dođe trenutno je podjednako moguće da uđemo u period relativno hladnog vremena sa tempeturama ispod proseka i mogućom pojavom snega čak i u nizijama. Isto tako moguće je da se sinoptika postavi takod da se anticiklon izgradi nad nama i da nam mart donese veliku dominaciju anticiklona uz suvo i toplo vreme.
Ima prognostičke logike da do procesa zagrevanja stratosfere i dođe jer posle ovako dugog perioda izuzetno, često rekodno jakih zapadnih vetrova je to veoma česta pojava, ali naravno treba sačekati naredne dane, videti hoće li do toga zaista i doći, a u koliko i dođe kakav će biti troposferni odgovor u koliko ga uopšte i bude", napisao je Čubrilo.

(Mondo)