Žuta kiša koja je donela saharski pesak iznenadila je Beograđane u sredu, a zamenik direktora RHMZ, Goran Mihajlović, objasnio je u Jutarnjem programu kako dolazi do ovog neobičnog meteorološkog fenomena.
Žuta kiša puna peska dovela je i do povećanja indeksa zagađenosti vazduha u Beogradu, i stavila na muke najpre vozače koji su morali da peru automobile kako bi mogli da vide kroz isprljane šoferšajbne i bezbedno voze.
"Vazdušne struje, odnosno vetar na visini tri do deset kilometara u jugozapadnom ciklonu, u uslovima niskog pritiska, transportuje pesak koji zahvati iz nižih slojeva peščanog područja. Sitne čestice su u pitanju, na njima dolazi do kondenzacaije pare i ono što mi vidimo je prljava kiša, svi smo je videli na prozorima, kolima, vešu koji se sušio... Doprinelo je i to što je kiša bila slaba, pa je koncentracija bila vidljivija. Nema nekog razloga za bojazan, ovo nije opasna pojava u smislu štetnosti po zdravlje, to je samo prljavština", rekao je on.
Prljava kiša događa se više puta godišnje, nema pravila koje je doba godine, ali je bitno da postoji sklop visinskog strujanja koji omogućava njeno nastajanje. Mi smo često na toj strani niskog pritiska, rekao je Mihajlović, a ovu prljavu kišu ciklon je doneo iznad Balkana i srednje Evrope. Delovi Francuske, Španije, Alpa, imali su velike koncentracije peska u višim slojevima atmosfere.
"Jeste neuobičajeno da sa severozapada dolazi nešto što je 'krenulo' iz Sahare, ali putanja ide tako. U Sahari ne mora ni da se dogodi prava peščana oluja, te čestice su vrlo sitne, uvek su prisutne tamo gde je velika površina pod peskom. Vetar najlakše nosi takve čestice u više slojeve ka kontinentima", rekao je Mihajlović.
Danas već vazduh nije "ljubičast", već "narandžast" po indeksu zagađenosti, ali Mihajlović kaže da zagađenost nije u nadležnosti RHMZ.
"Ono što možemo da kažemo je da generalno kiša jeste uticala na čestice koje već postoje, sagorevanje fosilnih goriva i ložišta, meteorološka situacija nije bila povoljna za razblaživanje zagađujućih materija. Kada imate jak vetar, situacija je povoljna, kada duva košava onda je vazduh u Beogradu dobar", rekao je on.
"Pesak nije opasan, on je samo neprijatan jer vam napravi problem, morate opet da perete veš koji se sušio, prozore ili kola, on nije hemijski opasan. Lekari bi imali više da kažu, jer pesak jeste vezan za vlažno vreme, verovatno može da utiče na astmatičare kojima vlaga ne pogoduje", rekao je on.
Da li ciklon putuje dalje, ili će ostati i doneti još peska?
"Za sada nema razloga za brigu, očekuje nas postepena stabilizacija. Biće veoma hladno za vikend, biće i mraza i minusa, ali nam sledi definitivno period bez padavina, pa i bez saharskog peska. Prolećne temperature će biti u drugom delu sedmice", rekao je on.
Pogledajte i prilog Kurir televizije o ovom fenomenu!
(MONDO)
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
"Ostanite kod kuće, izbegavajte putovanja": RHMZ izdao hitno upozorenje, prvi put se pokreće ovaj sistem
Zvezdan Terzić tražio da ga pitaju sve: Zaradili smo 420 miliona evra, neću da pričam o dugu!
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!