Nekada dom hrabre kneginje koja se nije libila ni bitke sa Turcima, danas je muzej koji čuva uspomene na Obrenoviće i građansku Srbiju iz tog perioda.
Kneginja Ljubica Obrenović, rođena Vukomanović, (1785-1843), bila je udata za kneza Miloša, koji je bio zaljubljive prirode, da ne kažemo ženskaroš. Knez Miloš Obrenović je imao nekoliko ljubavnica, a jednu od njih je ubila upravo Ljubica, koja je bila posvećena porodici, ali i veoma ljubomorna.
MIloš je sa Ljubicom imao osmoro dece, ali je četvoro njih umrlo još dok su bili mali. Miloš, koji se zaljubio u Ljubicu na prvi pogled (ugledao je dok je sa majkom prala veš na reci u rodnom selu), ipak nije mogao protiv svoje ćudi, pa je često "švrljao". Ljubica je to, naravno, znala, a jednu od njegovih ljubavnica, po imenu Petrija, kneginja je ubila iz pištolja!
Miloš je zbog toga pobesneo, ali je poštedeo jer je bila trudna. Kazna je bila da je potpuno udalji od sebe (nije da su baš bili bliski ni pre toga). Viđali su se tek povremeno, za vreme porodičnih i crkvenih praznika.
Kneginja je živela sa decom u konaku, koji je građen je od 1829. do 1831. godine. Prvobitno je bio pravljen za kneza Miloša, ali je zbog blizine Kalemegdana, odnosno turske vojske, Miloš sebi napravio konak u Topčideru. Tek povremeno je dolazio u konak koji danas znamo kao konak kneginje Ljubice.
Ljubica je potom probala da ubije još jednu Miloševu ljubavnicu, ali je u tome sprečena.
Ljubica je, za razliku od mnogih drugih žena srpskih vladara, bila vrlo umešna u politici i vrlo rečita, a znala je i da barata oružjem i da jaše. Učestvovala je i u bici za Čačak kada je svojim govorom ohrabrila ustanike na Ljubiću 1815. godine i vratila ih na bojište.
Prema nekim istorijskim verzijama, kneginja Ljubica, silno razočarana u muža zbog odnosa prema njoj, deci i porodici, ali i zato što je Miloš učestvovao u ubistvu kuma Karađorđa, Ljubica postaje politička opozicija svom mužu.
Podržavala je Ustavobranitelje koji su bili za dinastiju Karađorđević i doprinela je da Miloš napusti Srbiju 1839. godine. Međutim, potom je i ona proterana iz Srbije i umrla je u Novom Sadu 1843. godine.
POGLEDAJTE JOŠ
MONDO TV: O KNEZU MIHAILU OBRENOVIĆU
MONDO TV O KARAĐORĐU
Za još uzbudljivih beogradskih priča posetite "Beograd živi" i na Facebook-u, Instagramu i kanalu YouTube.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina