Svici sa Mrtvog mora ili Kumranski spisi, sadrže oko 900 dokumenata, uključujući i tekstove iz Tanaha odnosno hebrejske Biblije, od izuzetnog su istorijskog i religijskog značaja, jer sadrže jedine poznate preživele kopije bilbijskih dokumenata nastalih oko 100. godine pre nove ere.

Svici su otkriveni sredinom prošlog veka, u pećinama u okolini Kumrana, na severozapadnoj obali Mrtvog mora.

Većina drevnih dokumenata i tekstova izložena je u Jerusalimu, ali priličan broj se nalazi u privatnim posedima i veoma je tražen od strane kolekcionara i muzeja. Muzej Biblije u Vašingtonu ima čak 16 fragmenata koji su izloženi... LAŽNI!

Temeljna istraga jedne od najvrednijih kolekcija Svitaka sa Mrtvog mora sada je dovela do zaključka da nijedan od 16 fragmenata kolekcije koja se čuva u muzeju u Vašingtonu nije autentičan.

To je delimično potvrđeno 2018. godine kada je Muzej Biblije u Vašingtonu otkrio da su najmanje pet fragmenata Svitaka sa Mrtvog mora u njihovoj kolekciji, procenjene vrednosti pola milijarde dolara, falsifikati.

Od tada, muzej je započeo akciju utvrđivanja autentičnosti ostalih delova kolekcija, koji su navodno koštali milione dolara. Ispostavilo se da čitava kolekcija nije verodostojna. "Nakon podrobnih naučnih analiza, evidentno je da nijedan od tekstualnih fragmenata u muzejskoj kolekciji nije autentičan“, navela je glavna umetnička istražiteljka Kolete Lol.

Štaviše, svaki od fragmenata je namerna kopija napravljena u 20. veku u nameri da imitira autentične delove Svitaka sa Mrtvog mora.

U iscrpnom izveštaju na 212 strana, ona objašnjava da je svih 16 delova kolekcije podvrgnuto velikom broju naučnih testova, uključujući brojne skenerske multispektralne analize, tradicionalnoj i 3D mikroskopiji, mikrohemijskom testiranju...