Zamislite scenu: svetla se gase, dirigent podiže štapić, a umesto stroge klasične melodije čujete: "Noćas sam sanjao plavog slona, od hiljadu tonaaaaa..." i simfonijski orkestar koji vas eksplozivnim zvukom violina i truba "lansira" pravo na plesni podijum devedesetih.
Možda zvuči šašavo, ali ovako nešto nije nepoznanica u svetu - jedan od najpoznatijih sastava "Syntony orchestra" proslavio se upravo klasičnom obradom kultnog tehno hita "Darude - Sandstorm", a sada nešto slično postoji i kod nas!
Reč je o projektu "SYMPH x 90s" koji donosi najveće domaće dens hitove devedesetih u neočekivanom, veličanstvenom simfonijskom "pakovanju" koji će, one nešto malo starije, naterati da ponovo prožive eru prvih ljubavi i nezaboravnih klupskih noći, a one mlađe - naterati da se potpuno zaljube u kultne numere koje su oblikovale generacije i generacije.
Mi smo imali priliku da zavirimo na njihovu probu, ali i da porazgovaramo sa glavnim zvezdama spektakla - dirigentom Ivanom Ivićem, mladim pevačima Zonom i Džordžijem, a pored njih, važan deo spektakla su i Cjofo Mc koji je zadužen za poseban segment "Gru, tu je" i Dj Insso koji je bio zadužen za odabir pesama.
Poslušajte prilog:
DJ INSSO
Jedan od najtežih zadataka bio je odabrati numere, odnosno, suziti spisak tako da svi budu zadovoljni. Filip Marković, poznatiji javnosti kao DJ INSSO bio je zadužen za ovaj težak zadatak.
"Imamo dosta hitova, ali smo mi i dosta pesama sa liste ubacili, neke smo i skraćivali da bi što više stalo u tih sat i po", započeo je Filip i otkrio da se upravo on borio da mnoge numere ipak ostanu na spisku.
Otkrio je i koji je bio ključni kriterijum za odabir:
"Meni je bila ideja da to liči na žurke koje su se pravile devedesetih u klubovima, i da budu te klupske pesme, a fokus je bio više na dens hitovima".
Pitali smo i koliko je bilo teško uskladiti sve te ritmove '90-ih uz simfonijski orkestar koji ipak zahteva drugačiji pristup.
"Imamo drugača tempa, balade, rep pesama koje su sporije, ima i dosta bržih pesama... ali mislim da smo se snašli i da sve ima neku dobru priču, ja sam prilično zadovoljan."
Filip je priznao i koliko je teško svoj klupski, slobodni DJ impuls podrediti strogoj strukturi simfonijskog koncerta.
"Veoma je teško, ja sam se više bavio produkcijom, i pripremali smo mnogo toga unapred upravo da bi sve moglo da se uklopi sa pevačima i instrumentima".
Na kraju smo pitali Filipa i šta je to što izdvaja muziku devedesetih u odnosu na današnje vreme, odnosno koja je to magična formula koja možda ne postoji toliko danas u novijoj muzici:
"Pa, postoji, tada je to bio 'mejnstim'. To je to - brz ritam, basevi, 'kik'... mislim da ljudi vole te pesme koje su im u sećanju, znaju tekst i bile među omiljenima, i to je uvek dobro", priča DJ Insso, i otkriva šta su to doneli Zona i Džordži:
"Drugu energiju, dobre vokale, sve to bolje zvuči, drugačije nego originalne pesme".
Dirigent Ivan Ilić
Težinu zadatka da svi ti "biseri" devedesetih zvuče kako treba, Filip je podelio i sa dr um. Ivanom Ilićem, dirigentom pod čijom palicom su sve ove numere dobile nove boje. On nam je otkrio kako je uopšte i došlo do ove saradnje:
"Ja sam dobio poziv od Aleksandre, producentkinje koja me je pitala: 'E, hoćemo da radimo devedesete uz simfonijski orkestar?', a ja sam joj rekao - jesi sigurna da imaš pravi broj jer ja devedesetih nisam bio ovde, bio sam na studijama i živeo sam u Kanadi, ja ništa ne znam o devedesetim", započeo je Ilić uz osmeh koji je ipak prihvatio projekat.
"Ja sam kroz ovaj projekat i ušao mnogo detaljnije u muziku devedesetih i zapravo sam se trudio da ispoštujem te originalne matrice, ali i da dodamo neke orkestarske boje na sve to. Nije samo reciklaža '90-ih, već smo dobili nov nivo".
Dirigent nam je otkrio i koga najviše "povuče" ritam tokom svirke:
"Meni je predivno da vidim da je orkestar angažovan i van svog notnog materijala, jer to nije ni poenta. Treba dobro da se zabavimo, treba to dobro da zvuči, uostalom, imamo vrhunske muzičare koji su članovi poznatih orkestara i sa akademija, a to je privilegija za ljude koji slušaju devedesete. Zaista mislim da dajemo neku novu vrednost".
Ivan Ilić je otkrio i da li će na repertoaru biti samo dens i rep hitovi ili će repertoar biti proširen i na druge žanrove.
"Uglavnom je domaća muzika, od srpskih domaćih autora, možda par numera iz regiona. Uglavnom su dens hitovi, rok i pop smo ostavili po strani", a umetnik je istakao da se nada da će nakon uspeha ovog projekta možda doći i nastavak u vodu kultnih rok numera u izvedbi simfonijskog orkestra.
Morali smo i da pitamo da li postoji neka numera koja je imala posebnu draž u novom ruhu:
"Recimo, super mi je 'Plavi slon', to mi je baš vrhunski, baš je interesantno, mislim, svaka numera je dobila nešto novo, svoje", priča dirigent.
Ivana smo pitali i da li je postojala inicijativa da se na sceni sa njima nađe i neki od originalnih izvođača s obzirom da je ipak posebna čast i potpuno drugačiji užitak kada iza vas stoji simfonijski orkestar:
"Kao da vam ništa nisam rekao, ali sa nekima smo već razgovarali o tome da na nekim sledećim izdanjima koncerta dođu i gostuju", otkrio je Ivan.
Zona
Novi biser domaće muzičke scene, mlada i perspektivna pevačica Zona koju je mlađa publika najpre upoznala kroz jedno muzičko takmičenje, a potom je stekla i simpatije šire javnosti učestovanjem na ovogodišnjoj Pesmi za Evroviziju, gde je važila za jednu od favorita, glavni je ženski vokal u projektu "SYMPH x 90s", a sada je sa nama podelila i svoje utiske.
"Ja bih rekla da je sve bolje i bolje, i očekivanja su svima veća, jer dok smo sklapali repertoar i demo snimke, mogli smo otprilike kako bi to moglo da zvuči, ali nikad nije to kao kad čuješ sve muzičare uživo, i to mi je bilo prvo iznenađenje. To nam je dalo veći elan rada, sad smo već ušli u tehnikalije", započela je Zona.
Otkrila je i koliko je čitav proces izazovan:
"Da, dosta ljudi sa kojima sam pričala je mislilo da će biti lako, jer pesme zvuče tako, a zapravo, kada sam se udubila u sve to, i kada se repertoar složio kako se složio, definitivno nije lak zadatak, ali se trudim maksimalno da dam sve od sebe".
Pitali smo je i da li joj je neka pesma favorit:
"Teško pitanje, ima ih mnogo, ali 'Budi tu' od Đoganija - nisam ranije slušala tu pesmu, niti sam obraćala pažnju na nju, 'Tek je 12 sati' takođe od tih poznatijih, 'Noć sa tobom'...".
Zona nam je otkrila i šta bi volela da danas postoji iz tih devedesetih kada je muzika u pitanju:
"Neki zameraju u tom periodu ili bolje rečeno - činjenica je da tehnologija u tom periodu nije bila baš na tom nivou da sve te pesme budu toliko isproducirane i izmenjene, i rađene u studiju kako mi to možemo danas, a meni se to zapravo sviđa, jer se čuje taj pravi 'real' momenat, zajedno sa greškama pevača, možda i matrice... ali mislim da im je baš to dalo čar. Možda bih volela da se ljudi malo više podsete istinskog stvaranja bez prepravljanja", priča nam Zona.
Pevačica priznaje da je poziv da bude deo projekta "SYMPH x 90s" došao u pravom trenutku, kada je trebalo da je nešto podigne, iako nije očekivala da će se baš ona naći na bini, a za kraj nam je rekla i da bi volela da svoju novu numeru "Voli me žestoko", jednog dana otpeva upravo sa simfonijskim orkestrom: "Živim da to čujem", zaključila je Zona.
Džorždi
Mladi kantautor Đorđe Ćulafić Džordži deliće binu zajedno sa Zonom sa kojom je i ranije sarađivao na brojnim projektima. On nam je otkrio kakve utiske nosi sa probe i kako je došlo do toga da postane deo "SYMPH x 90s" priče.
"Ne znam čija je ideja bila, ali oduševljen sam što sam deo projekta. Volim što prvi put radim sa simfonijskim orkestrom, to je bila ključna stavka zašto sam i prihvatio da radim projekat sa ovako divnim ljudima i muzičarima. Jedva čekam da vidim kako će ljudi to prihvatiti i kakvi će njima utisci biti", započeo je muzičar.
Zanimalo nas je i da li ga je nešto zateklo tokom rada sa orkestrom, naročito jer mnogi misle da su pesme devedesetih, žargonski rečeno, "tralala", iako nisu.
"Nisam očekivao da će ovako lepo da zvuči sa simfonijskim orkestrom, i nisam očekivao da toliko tekstova koje sam mislio da znam, sam morao da zapisujem. Refrene svi znamo, ali strofe...", rekao je Džordži smejući se.
Pitali smo ga i šta bi voleo da se vrati iz tih devedesetih kada je reč o muzičkoj sceni:
"Smanjenje tehnologije, to bih voleo da se vrati, definitivno! Ljudi da više uživaju u muzici i generalno, da se lepo provode, bez telefona u rukama, i da ne proživljavaju ceo događaj kroz ekran, već da su prisutni".
Nismo mogli, a da ne pitamo popularnog umetnika i koju bi to svoju pesmu voleo da čuje uz pratnju simfonijskog orkestra, a Džordži je, kao iz topa, odgvorio: "Loš sam ti ja".
"Nju bih izveo sa orkestrom, jer pesma ima elemente simfonijskog orkestra, odnosno, žičanih instrumenata i gudača".
Osvrnuli smo se i na činjenicu da se sve više ljudi okreće muzici '90-ih jer ih odlikuje sloboda, sirovost... te nas je zanimalo i da li misli da će i generacije kojoj pripada doživeti slično kroz nekih 30-ak godina:
"Sigurno će obeležiti... nove generacije koje dolaze otkrivaju ne samo stranu muziku, već i našu, a naša muzika će u jednom trenutku isto biti stara, tako da će ljudi definitivno slušati 2020."
Dotakli smo se i činjenice da projekat "SYMPH x 90s" oživljava muziku jedne davne mladosti za neke nove generacije, a kako je i sam postao otac, kada se jednog dana osvrne na ove trenutke, koja će to biti numera za koju će svom sinu reći: "E ovo je tvoj tata pevao sa simfonijskim orkestrom":
"Baki B3 - Olovna ruka, definitivno! Mislim da je to jedna od jačih pesama sa repertoara i ponosan sam što je radim".
I na kraju smo Džordžija još pitali da li postoji neka pesama sa spiska za koju bi voleo da je njegova.
"Pa... 'Dužna si mi ostala', ta sigurno, 'Olovna ruka' i 'Mrak', ta je odlična!", zakljičio je mladi pevač.
Cjofo Mc i "Gru tu je!"
Jedan od trenutaka koji nas je posebno naježio na probi bilo je izvođenje pesama pokojnog Grua. Omaž njegovoj karijeri i numerama koje su oblikovale generacije i generacije naraštaja jedno je od najemotivnijih jezgara ovog projekta.
Gru je bio jedan od pokretača celog tog talasa i spajanje njegovog nasleđa sa simfonijskim orkestrom je ogroman zalogaj – i produkcijski i emotivno, što je potvrdio i sam Cjofo Mc.
"Sve je komplikovano tehnički, prvo da se toga dotaknem, imamo i bit i orkestar, imamo Grua koji je legenda, a njegov 'bit' koliko god delovao lagan, je jako komplikovan da se izvede, gde se uzima vazduh, gde se šta radi, a on je čovek imao i jak vokal, i maksimalno se trudim da sve obavim kako treba. Osvrnuću se i na to - da je emotivno, jeste. Meni je čast da tako jednu veličinu i njegovo delo i sve što je ostavio u nasleđe izvedem na bini i sprovedem u delo".
Pitali smo ga i koja pesma ga je najviše "naježila" kada ju je čuo u novom aranžmanu.
"Imali smo sad taj momenat, 'Srce' definitivno, od starta, i sad se ježim, kad krenu te violine, Ivan je to sa orkestrom fantastično odradio. Imali smo i 'Bižu tu', ali definitivno 'Srce' jer je teško da čovek ostane smiren do kraja", otkriva Cjofo MC.
Pitali smo ga i kako taj specifični Gruov ulični "vajb" ostaje kada se prevede u energiju simfonijskog orkestra.
"Mora da bude nežnije i polako, 'flow' je takav kakav jeste, ali mogu kroz osmeh, zrelost i onako emotivno da izbacujem te reči. Jednostavno ću probati sa malo više empatije sve to da izvedem".
Na pitanje šta je to što će izvesti 24. juna, a na šta bi Gru bio posebno ponosan da može da ih čuje, Cjofo kaže:
"Sigurno će nas čuti", kaže MC uz osmeh i dodaje, "mislim da bi bio ponosan na način na koji ćemo mi to da izvedemo... pratnja simfonijskog orkestra uz taj 'bit', to je toliko nežno. Uostalom, to je otvoren prostor, imaćemo sunce koje zalazi iznad Dunava, Zemuna, Gardoša."
Zanimalo nas je i da li će na spektaklu biti neko od Gruove porodice.
"Da, imaćemo goste iznenađenja, i mnogi izvođači su nam otvorili vrata i rekli - slobodno radite šta želite, i podržavaju nas, tako da će biti ljudi koji su dragi Gruu i koji su izvodili te pesme".
Cjofo MC je podelio na kraju i svoje utiske pred spektakl:
"Malo je 'frkica', treba naučiti sve te tekstove, i ne samo Gru već i druge deonice iz devedesetih - kao pred ispit, što se više bliži, sve ti je veća frka, komplikovano je, ali mi smo profesionalci, svako radi svoj deo posla i mislim da tu neće biti greške", zaključio je MC.
Podsetimo, koncert SYMPH X 90s održava se u sredu, 24. juna u ambijentu DK Silosi.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili fotografija/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Vaše mišljenje nam je važno - ostavite nam komentar, nije potrebna registracija!
Bonus video: