Aleksandar Sergejvič Puškin je jedan od najboljih ruskih pesnika. Rođen je 1799. u jednoj od najstarijih, ali osiromašenih porodica.

Počeo je da piše jako mlad

Zahvaljujući očevoj bogatoj biblioteci, Puškin stiče solidno obrazovanje. Od dadilje je naučio izvorni ruski jezik, koji će mu kasnije koristiti u njegovom stvaralaštvu, dok je od svojih stranih vaspitača naučio je i francuski.

Pisanje je "upoznao" rano, a svoj stil će "najaviti" u prvoj objavljenoj pesmi "Drugu stihotvorcu".

"I znaj, moja sudbina je određena, ja liru biram".

Politika ga tera u prognanstvo

Bio simpatizer socijalnih pokreta, pa je pisao i političke epigrame na računa cara Aleksandra, što mu je donelo prognanstvo na jug Rusije gde je morao da provede četiri godine. Tokom tih godina piše "Cigane", "Kavkaskog zarobljenika", ali i "Evgenija Onjegina".

Kada se vratio, Car Nikolaj I ga postavlja za cenzora na dvoru. Kako je Puškin slobodoljubiv, ponovo ga prinudno šalju na put, ovog puta u selo njegovih roditelja.

Poginuo zbog ljubavi

Poslednje godine života Puškin će provesti u Petrogradu. Izgubio je život u dvoboju braneći čast svoje žene 1837. godine.

Pisao je lirsku poeziju, drame, pripovetke i romane.

Roman koji je ušao u školsku lektiru, "Evgenije Onjegin" je delo koje je obeležilo rusku, a i svetsku književnost. Može se reći da je Puškin, doživeo sudbinu svog lika Onjegina, koji je takođe poginuo zbog ljubavi.

Poslušajte odlomak, odnosno "Tatjanino pismo Onjeginu" koji recituje Vera Čukić.

Video Tatjanino pismo Onjeginu - Aleksandar Sergejevič

Najnovije i najzanimljivije vesti iz sveta zabave, kulture, muzike, filma, lifestyle, putovanja i seksualnosti pratite na našoj Facebook stranici - MONDO Zabava, kao i na Twitteru @Mondo_zabava.