U čast "Belgrade Chopin festa" koji je trenutno u toku na više lokacija u Beogradu, pitali smo istaknute umetnike koji nastupaju na ovoj manifestaciji da nam preporuče knjige koje bi svako trebalo da pročita do punoletstva.
Violončelistkinja Sandra Belić
Nastupala je širom sveta kao solista sa orkestrima, nagrađena je priznanjem UMUS-a za najbolji koncert (2003), umetnički je rukovodilac "Cello festa", dobitnica nagrade za najbolju interpretaciju na Tribini savremene muzike u Beogradu, i čak četiri kompozitora posvetili su joj svoja dela.
"Čitam malo zbog problema sa vremenom, uglavnom opuštajuću literaturu, kratke priče ili detektivske romane", rekla nam je violončelistkinja.
Koja Vam je omiljena, ili knjiga koja je ostavila najveći utisak na Vas?
"To su, zapravo, skoro sve knjige Tomasa Mana, sa akcentom na obimna dela kao što su 'Josif i njegova braća', 'Dr. Faustus' ili 'Čarobni breg'. Veliki umetnik, suštinski poznavalac ljudske (u svom delu 'Gospodar i pas' i pseće) duše, zaljubljenik i poklonik muzike veći od mnogih muzičara, Tomas Man je svoj ne tako brojni, ali sveobuhvatni opus začinio fantastičnim, za mene lično tako značajnim humorom".
Koje tri knjige biste svakome preporučili za čitanje do 18. rođendana, i zašto baš te knjige?
"U stilu gore navedenog, naravno, Tomas Man, 'Ispovesti varalice Feliksa Krula', knjiga ne tako zahtevna za čitanje kao ranije pomenute sage i tetralogije, ali isto puna sjajnih životnih zapažanja, zabavnih obrta i protkana humorom, i to, na momente do suza. I. B. Singer, 'Mađioničar iz Lublina', knjiga o zanosu, strasti, spremnosti na zločin i čudesnom razrešenju kroz pokajanje. Istu pripovedačku snagu imaju i priče Isaaka Babelja 'Crvena konjica' i 'Priče iz Odese'. Preporučujem i neko od kapitalnih poetskih dela kao što su Danteova 'Božanstvena komedija' ili Geteov 'Faust'. Za one sa manje strpljenja preporučujem knjigu Rilkeovih pesama sa fenomenalnim prevodom Branimira Živojinovića".
Mecosopran Tanja Obrenović
Dobitnica je više republičkih i saveznih nagrada, nastupala je na svečanom koncertu primadone Katje Ričareli u Beogradu, snimala sa Orkestrom Radio-televizije Budimpešta i ostvarila trajne snimke sa Simfonijskim orkestrom RTS-a. Angažovana je kao solista Opere i teatra Madlenianum i kao vokalni solista RTV Beograd i Novi Sad. Nastupala je na BEMUS-u, BELEF-u, NOMUS-u i Budva Grad teatru. Ostvarila je zapažene uloge u operama Verdija, Rosinija, Pučinija, Mocarta, Bizea, Maskanjija, Hristića...
Kaže da se trudi da čita što više, ali je trenutno skoncentrisana na stručnu literaturu, pa uglavnom čita note.
"Kada se završi dan i želim da se opustim, knjiga ima svoje mesto na noćnom stočiću. Mogu reći da uvek nešto čitam. Veći deo dana to su note, a kasnije ih zameni neki novi svet koji postavlja pitanja, nudi odgovore ili natera da se traže novi. Iskreno najviše volim da čitam kada sam na odmoru, jer mogu da se potpuno posvetim uživanju u knjigama. Nisam pobornik čitanja na pametnim uređajima i ljubomorno čuvam svoju biblioteku. Ne mogu precizno da kažem šta najviše volim, jer me ima u svim žanrovima. To je isto kao kada biste me pitali imam li omiljenu ulogu. Svaka nosi neki novi doživljaj, saznanje i ne može se zameniti ničim drugim. Trenutno čitam 'Bezdno' Svetlane Velmar Janković".
Teško je izdvojiti omiljenu knjigu, ali ovom prilikom Obrenovićeva ističe "Igru staklenih perli" Hermana Hesea, "priču o smislu života kroz koju se prepliću znanje i umetnost".
Koje tri knjige biste svakome preporučili da pročita do punoletstva, i zašto baš te tri?
"Definitivno Egziperijevog 'Malog princa', ne postoji osoba koju ovo štivo ne prati tokom celog života, zatim 'Sliku Dorijana Greja' Oskara Vajlda da biste je par godina kasnije otkrili na nov način i Šekspira, 'Romea i Juliju', bez obzira na to što sam plakala".
Flautista Ljubiša Jovanović
Dobitnik je najprestižnijih nagrada i društvenih priznanja, kao što su Aprilska nagrada grada Beograda, Svetosavska za poseban doprinos razvoju obrazovanja i vaspitanja, Zlati beočug, godišnje nagrade UMUS-a i mnoge druge. Dve i po decenije bio je solo flautista Beogradske opere i baleta, Simfonijskog orkestra RTS-a i Beogradske filharmonije. Osnivač je i predsednik Orkestra "Camerata Serbica" i festivala BUNT, a od 2015. i umetnički direktor uglednog međunarodnog takmičenja "Anton Eberts" u Novom Sadu.
"Za čitanje se uvek mora naći vremena. Knjiga obogaćuje unutrašnji svet umetnika, razvija maštu, dopušta nam da se opustimo i "plovimo" po nepreglednim prostranstvima umetnosti. Trenutno su mi najbliži Murakami i Pamuk, njihove knjige sa radošću otkrivam i uživam u njima".
I Jovanović se slaže da je omiljenu knjigu teško odabrati, ali ističe dela kao što su "Majstor i Margarita" (Bulgakov), "Pred ogledalom" (Kaverin), Dostojevski i "Idiot", "Peščanik" (Kiš), Pekićev "Novi Jerusalim"...
"Knjige koje su obogatile moje detinjstvo i promenile pogled na život, umetnost i sve što nas okružuje su Egizperijev 'Mali Princ', Vernova knjiga '20.000 milja pod morem', 'Grof Monte Kristo' Aleksandra Dime, 'Agonija i Exstaza' Irvinga Stouna..."
Beogradski festival posvećen stvaralaštvu Šopena traje do 3. marta, pogledajte program!
Ne propustite ni ostale preporuke knjiga!
Najnovije i najzanimljivije vesti iz sveta zabave, kulture, muzike, filma, lifestyle, putovanja i seksualnosti pratite na našoj Facebook stranici - MONDO Zabava, kao i na Twitteru @Mondo_zabava.
Kevin Panter srušio Partizan: Crno-beli se čudesno vratili, ali onda ih srušio bivši kapiten!
Svetislav Pešić u emisiji izdiktirao spisak Srbije: Pozvao trojicu iz Zvezde, a četvoricu iz Partizana
"U seriji Sablja je izgovorena velika neistina": Vuk Drašković bez dlake na jeziku, pomenuo i pobunu Crvenih beretki
"Pomislio sam da su sve shvatili, a onda ne uradimo najlakšu stvar na svetu": Željko Obradović o Partizanovih 2-7
Željko Obradović o ključnom momentu poraza Partizana: "Moramo to da naučimo, nedopustivo je"