Predstavnici Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKŠ) pozvali su Dom omladine Beograda, formalnog korisnika Magacina u Kraljevića Marka, kao i nadležne gradske vlasti, da reše problem statusa tog kulturnog centra pravnim formalizovanjem modela koji se uspešno primenjuje već dve godine, a zasnovan je na skoro desetogodišnjoj praksi.


Predstavnici NKŠ ujedno su poručili sa konferencije za novinare da se organizacije koje rade i stvaraju u Magacinu neće iseliti iz tog prostora, koji je još pre 10 godina namenjen nezavisnoj kulturnoj sceni odlukom gradskih vlasti, a formalno dat na upravljanje Domu omladine.

Magacinu, kako je rečeno u Medija centru, preti zatvaranje zbog neshvatljive odluke Doma omladine da vrati taj prostor Gradu, uz obrazloženje da nema dovoljno ljudskih i finansijskih kapaciteta da o njemu brine.

Kako javlja SEEcult.org, Asocijacija NKŠ je obaveštena o potrebi iseljenja organizacija iz Magacina dopisom Doma omladine, sa kojim je, inače, u protekle dve godine vođen dijalog o načinu na koji bi mogao da bude rešen slučaj tog jedinstvenog kulturnog centra u Savamali.

"Umesto da sumiramo šta smo sve postigli i hvalimo se uspesima koji su, što se tiče Magacina, stvarno značajni, mi vas zovemo u odbranu ovog prostora i očuvanje njegove namene“, rekao je predsednik Upravnog odbora Asocijacije NKŠ Radomir Lazović.

On je podsetio da je samo u ovoj godini u Magacinu, na principu otvorenog kalendara, realizovano oko hiljadu događaja, odnosno prosečno tri dnevno.

Više od 60 organizacija učestvovalo je u zajedničkom radu i deljenju resursa, i to bez trošenja javnih sredstava i uprkos nebrizi i zanemarivanju od gradskih institucija koji su zadužene za Magacin, rekao je Lazović.

On je napomenuo da su organizacije sa nezavisne scene, umesto podrške, sigurnosti i priznanja, dobile od Doma omladine rok od 15 dana za iseljenje iz prostora.

Lazoviću "nisu jasni razlozi ovakvog odnosa državnih institucija prema retko pozitivnom primeru u ovom teškom trenutku za umetnost i kulturu u Srbiji".

"Smatramo da je Magacin primer sa kojim svi možemo da se ponosimo i da ga čuvamo i unapređujemo, koji već funkcioniše i koji ne traži nikakva dodatna sredstva i nema nikakvih prepreka za njegov opstanak", rekao je Lazović.

On je podsetio da je Asocijacija NKŠ u protekle dve godine pokušala sa Domom omladine i Sekretarijatom za kulturu da
pronađe prihvatljivo rešenje. Predložila je model koji se naslanja na dosadašnju praksu korišćenja Magacina koji je otvoren još 2007. godine na osnovu konkursa Doma omladine za izbor nezavisnih organizacija koje bi ga koristile, a sa kojima do danas nije, međutim, potpisan bilo kakav ugovor.

"Pozivam sadašnju sekretarku za kulturu, kao i Dom omladine i sve nadležne, da pravni status Magacina reše tako što će ovaj model ozvaničiti, a ne ugroziti, iseljavati, zatvarati... Ovaj grad nema luksuz da se jedno ovako mesto zatvori, a kulturna scena nije zaslužila da se sa ovakvom nebrigom odnose prema njoj", poručio je Lazović.

Lazović je podsetio i na pozitivan stav ministra kulture i informisanja Srbije Vladana Vukosavljevića koji je izrekao
na javnoj raspravi o novom modelu za Magacin na kojoj je učestvovao 2015. godine kao tadašnji gradski sekretar za
kulturu.

Najnovije i najzanimljivije vesti iz sveta zabave, kulture, muzike, filma, lifestyle, putovanja i seksualnosti pratite na našoj Facebook stranici - MONDO Zabava, kao i na Twitteru @Mondo_zabava.