Prošlo je tri godine od smrti Ejmi Vajnhaus, koja bi 14. septembra napunila 31 godinu što nije prošlo nezapaženo i kod nas. Dok je u Londonu bilo otkrivanje završene statue Ejmi Vajnhaus u bronzi, u Beogradu se lik i delo ove pevačica slavio u Ustanovi kulture "Parobrod", gde je organizovano veče posvećeno Ejmi.

"Ovo sam napravio iz moje ljubavi prema Ejmi Vajnhaus i njenom delu. Prošlo je tri godine od kako je preminula, a mora proći neko vreme da bi vam osoba počela nedostajati, pa ovoga nije bilo ranije", rekao je Žarko Stepanov, organizator i inicijator ovog događaja.

Veče je otvorio bend koji je na čelu sa pevačicom Bojanom Račić i pijanistom Filipom Bulatovićem izveo Ejmin hit "You know I’m no good".

Čitav ambijent odisao je stilom ove ikone – njeni portreti po zidovima, rustičan nameštaj, posluženje u vidu jevrejeskih specijaliteta, a čak je i Bojana Račić "nabacila" imidž karakterističan za Vajnhausovu.

Muzički kritičar Petar Janjatović, govorio je o zloglasnom "Klubu 27" i utiscima sa Ejminog koncerta u Beogradu, koji je ujedno bio i njen poslednji.

"Impresivan broj poznatih muzičara je preminuo u toj 27. godini. Ja smatram da je to puka slučajnost i da se sve vrti oko 27. godine, jer su ti muzičari stekli slavu kao mladi, konzumirali drogu i alkohol, pa je to neki period kada je taj način život uzeo svoj danak", rekao je Janjatović.

Koncert Ejmi Vajnhaus u Beogradu ostavio je posetioce razočaranim i zgroženim lošim stanjem pevačice.

"Ja mislim da je to bio jedan od najdepresivnijih koncerata na kojima sam bio u životu i osećaj gorčine je bio veliki posle te svirke. Ali, njena harizma je svakako nesumnjiva, jer ja ne znam da je neko u poslednjih 20 godina imao takvu autorsku priču u samo dva albuma koliko ih je izdala", zaključio je ovaj muzički kritičar.

Janjatović je takođe ovom prilikom izneo predlog o postavljanju nekog podsetnika na Ejmi Vajnahus na Kalemegdanu kako bi se odala počast ovoj zvezdi na mestu gde je poslednji put nastupala.

Bio je predstavljen i strip o Ejmi, koji prati događaje njenog detinjstva, razvoda roditelja, uzdizanje među muzičke zvezde i zlosutne veze sa Blejkom koji ju je uveo u svet droge i alkohola, što se po nju završilo tragično.

"Ovaj strip je jedna vrsta spomenika Ejmi Vajnhaus, a mi smo ga uradili iz ljubavi prema njoj i njenom liku i delu", rekao je Milan Jovanović iz izdavačke kuće „Darkvud“.

Među govornicima je bio i Aleksandar Jevremović, član organizacije "EURAD" (Evropa protiv droge), koji je i sam prošao borbu sa zavisnošću, koja je obeležila Ejmin život i na kraju ga i okončala.

"Dok sam gledao snimak koncerta Ejmi Vajnhaus u Beogradu, osetio sam tugu i žalost prema njoj, jer sam pomislio kako kapiram kroz šta prolazi. Zavisnost postoji oduvek i ona je bolest, a Ejmi je pre svega bila umetnik, pa tek onda zavisnik", istakao je Jevremović.

O važnosti vere u Ejminom životu govorila je Sofija Živković, novinarka listovaa "Danas“ i "Jevrejski pregled", istakavši da je Ejmi imala privatnu, intimnu sahranu, a da njen grob nije dozvoljeno masovno posećivati.

Između priča o Ejmi, bend je više puta fenomenalno izveo njene pesme, a Stepanov je bio pripremio i kratki film o pevačici, koji je sadržao najbitnije trenutke njenog života i smrti.

Najnovije i najzanimljivije vesti iz sveta zabave, kulture, muzike, filma, lifestyle, putovanja i seksualnosti pratite na našoj Facebook stranici - MONDO Zabava, kao i na Twitteru @Mondo_zabava.