• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skoro poslednja pobuna

Izložba fotografija "Poslednja pobuna", zasnovana na vizuelnim uspomenama Goranke Matić, posvećena pank i "new wave" muzici, postavljena je i otvorena u sredu uveče u Magacinu, u ulici Kraljevića Marka 4.

Izložba fotografija "Poslednja pobuna", zasnovana na vizuelnim uspomenama Goranke Matić, posvećena pank i "new wave" muzici, postavljena je i otvorena u sredu uveče u Magacinu, u ulici Kraljevića Marka 4.

Izložba koja bi trebalo da nenametljivo proslavi negde oko 30 godina od vremena kada je punk-rock u Beogradu bio mlad i zajedno sa njegovim akterima opasan, subverzivan i brz, svojom pojednostavljenom postavkom, veliokom gužvom na otvaranju i generalnom punk-rock atmosferom, nije nas vratila u epohu za kojom večito svi žale, ali je mirisalo na Beograd u kome je biti, razmišljati i izgledati drugačije, baš kao u Londonu ili Parizu, bilo obavezno.

Goranka Matić, svedok i učesnik novog talasa izložila je fotografije vezane za početak svoje, i karijere aktera novotalasne muzičke scene, neke od njih možete pogledati u našoj galeriji.

Idoli, Električni orgazam, Šarlo Akrobata, Pekinška patka, Disciplina kičme, Katarina II, Piloti, Bezobrazno zeleno, neke su og grupa ovekovečenih na fotografijama radjenim u crno belol tehnici.

"Kao što je Goranka ostavila ove fotografije ovako zastakljene, neuramljene ovako da se prelivaju na zidovima, ja bih želeo da se svi prisetimo da uopšte nije teško biti lep, duhovit, pametan, izgledati atraktivno i uspeti da kažeš ono što nosiš u sebi, samo ako to poželiš", reči su Dragana Ambrozića, inspiratora izložbe, ispred Doma omladine Beograda, "našom akcijom želeli smo da kažemo da nam nije potrebna ona loša verzija nostalgije u kojoj se sećamo svega toga kao nekih zlatnih vremena, bitno je da ih se sećamo onakvima kava su zaista i bila kroz autentične dokumente".

Dom omladine će nastaviti da se bavi ovom temom, da ispituje nasledje i mitove i legende pretvoti u opipljivu tradiciju ulice i "rekonstruiše kontekst" ove scene.

Veliku opasnost koju je ovaj "sa zapada uvezen" pokret činio u sivom socijalističkom društvu pored prodornih pogleda sa fotografija, najbolje govori deo izložbe posvećene uspomenama Djordja "Gvida", Obradovića, autora prvih pank fanzina u Beogradu, člana prvih pank grupa u glavnom gradu tadašnje SFRJ i "prvog čoveka u Beogradu koji se ofarbao u zeleno" i sačuvanih uspomena na inspektora Blanušu i oduzimanje "subverzivnog materijala" u vidu pank bedževa, majice sa natpisom "The Clash", narudžbenica za postere i fanzine, slike engleske kraljice a o sveščici sa hemijskom olovkom nacrtanim kukastim krstom i da ne govorimo.

Dom omladine Beograda je krajem novembra ove godine zamolio policiju da vrati te eksponate vlasniku, budući da su od neprocenjive važnosti za rasvetljavanje tog perioda kulturne istorije Beograda. Kako je Ambrozić rekao agenciji Beta, molba još nije ispunjena.

"Žao mi je što izložba nije u SKC-u. U to vreme Dom omladine je bio miran i uspavan, a sada je SKC miran i uspavan", rekla je Goranka Matić, autorka izložbe koju čini 110 fotografija sa protagonistima pank i new wave scene u Beogradu. Mnoge su javnosti prvi put pokazane.

Muziku na izložbi puštao je Koja, vrteli su se: The Stranglers, Siouxsie And The Banchees, Sex Pistols, The Clash i drugi, a na izložbu su svojim prisustvom kao važnu obeležili; Gile, Moma Rajin, Sloba Konjović, Žikica Simić, Sladjana Milošević, Srdjan Dragojević, Marko Vidojković, Džoni Racković i drugi.

U prostoru "ilegalnog bioskopa" puštan je dokumentarni film o pank grupi The Clash.

Spontani performans na temu pobune na otvaranju izložbe izveo je umetnik Džoni Racković.




(MONDO)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE