• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija ima najneuredjeniji medijski prostor

Srbija ima najneuredjeniji i najlošije redulisan medijski prostor u Evropi, ocenila je u utorak profesorka Snježana Milivojević, autorka izveštaja o Srbiji u okviru sveobuhvatnog istraživanja Instituta za otvoreno društvo (OSI) o televizijama u 20 evropskih zemalja.

Srbija ima najneuredjeniji i najlošije redulisan medijski prostor u Evropi, ocenila je u utorak profesorka Snježana Milivojević, autorka izveštaja o Srbiji u okviru sveobuhvatnog istraživanja Instituta za otvoreno društvo (OSI) o televizijama u 20 evropskih zemalja.

Na promociji knjige "Televizija u Evropi: regulativa, politika i nezavisnost", koja sadrži rezultate istraživačkog izveštaja Programa OSI za nadgledanje i podršku pristupa Evropskoj uniji (EUMAP), Snježana Milivojević rekla je da situaciju u Srbiji karakteriše pre svega sporo usvajanje i neprimenjivanje zakona.

Ona je ukazala i na teško funkcionisanje nezavisnih regulatornih tela, kašnjenje transformacije državne televizije u javni republički i pokrajinski javni servis i potpuno neregulisani rad komercijalnih televizija.

U tom pogledu je i dvadesetak preporuka koje je Snježana Milivojević iznela u izveštaju o Srbiji, pozivajući skupštinu i vladu, regulatorna tela, kao i profesionalna udruženja da doprinesu usklađivanju medijske oblasti evropskim standardima.

Predstavnici RTS-a negodovali su na promociji zbog pojedinih ocena o toj medijskoj kući i ukazali da su pojedini zaključci doneti na osnovu zastarelih podataka, budući da je istraživanje završeno prošle jeseni.

I članovi Saveta Republičke radiodifuzne afencije Aleksandar Vasić i Slobodan Djorić odbacili su kao neosnovane ocene o nelegitimnosti tog regulatornog tela i nedovoljnoj javnosti njegovog rada.

Dušan Reljić sa Nemačkog instituta za medjunarodne odnose i bezbednost iz Berlina, urednik istraživanja, istakao je da ne postoji jedan model javnog servisa koji bi uspešno funkcionisao u svim zemljama u Evropi, ali je naglasio da postoje opšteprihvatljiva načela kojih se svi mogu pridržavati.

Kao jednu od zajedničkih karakteristika situacije u posmatranim zemljama, on je naveo da "politički i ekonomski pritisci na javne servise postoje svuda".

Politički se ispoljavaju uglavnom u načinu izbora članova regulatornih tela, a ekonomski u vidu zahteva za ubrzano uvodjenja digitalne televizije, predvidjene u EU do 2012-2015.

Reljić je ukazao i na pojavu koncentracije na medijskom tržištu, budući da je sve manje vlasnika medija, pa u pojedinim zemljama dve ili tri televizije obuhvataju i do 80 odsto tržišta.

Kriza javnih servisa ispoljava se i kroz proizvodnju jeftinih programskih sadržaja, kojima pokušavaju da izdrže konkurenciju komercijalnih televizija.

Istraživanje "Televizija u Evropi: regulativa, politika i nezavisnost", čijem je predstavljanju prisustvovala i direktorka programa EUMAP Penelope Farar, jedno je od do sada najsveobuhvatnijih takve vrste.

Svi izveštaji su dostupni na adresi www.eumap.org.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE