Priznajem, lako se zaljubljujem i pamtim sve svoje simpatije, sve momke pa čak i muževe. A imala sam nekoliko stvarno ozbiljnih veza i vežbala kako njihova prezimena pasuju uz moje ime: Jelena Mekej, Jelena Brigs, Jelena Kuper, Jelena Kol… I dok su se druge devojčice delile na ljubiteljke bendova Duran Duran ili Wham! ja uvek bila prilepljena za TV, čekajući novi nastavak serije koju sam u tom momentu pratila.

Pored zanimljive radnje, ta serija je morala da ima i nekog privlačnog glumca u koga bih se ja vrlo brzo "zaljubljivala" i lično doživljavala sve uspone i padove njegovog lika. Ako mislite da ovakva praksa prestaje kad se dođe u neke godine moram da vas razuverim. Moj prvi TV dečko je bio Prle iz "Otpisanih" a poslednji – Rej Velkoro iz serije "Pravi detektiv" koja je emitovana ove godine.

Zrelost ne utiče na emotivni pristup onoga što pratimo na malim ekranima, ali daje ovoj emociji jednu duhovitu i sentiš notu, ili kako se to još i kaže – čini se da smo sačuvali dete u sebi.

Jelena Karington

Ulice Beograda nikada pre, a bogami ni kasnije, nisu bile toliko prazne kao u vreme kad ih je opustošio producent Aron Speling. Ceo život je nameštan tako da se stvari obave pre ili posle "Dinastije" – majke su dovršavale pite knap pred to veče, da uz seriju ima i šta da se "gricka". Ako bi telefon zazvonio tokom emitovanja, neko iz kuće bi prokomentarisao "koji idiot baš SAD zove?" a dom je morao biti i mesto apsolutne tišine. Kao da su i psi i mačke bili svesni značaja onoga što dopire iz čarobne TV kutije.

"Dinastiji" su pesme posvetili i domaći muzičari. Poslušajte!

Uticaj na svakodnevni život je primetan od samog početka Karington-groznice: kad se nečiji stan renovira, a gostima se dopada šta su domaćini uradili, nezaobilazan je kompliment: "Al ste ga sredili… Pa ovde vam je kao u La Miražu" (famozni hotel kojim upravlja Felon). Stariji muškarci su počeli da nose teget džempere na dvoredo kopčanje, uz obavezna zlatna dugmeta – glamur Kolorada stigao je u Srbiju na velika, tapacirana vrata.

U školi smo već podelili uloge – tokom prve sezone, zbog plave kose pripala mi je rola Kristl, a to me je dovodilo do očaja, jer sam htela da budem Felon. Nažalost, sve drugarice su bile brinete i stvar je bila unapred rešena.

U momentu kad je u svet Karingtona ušetala nevaljala (i plavuša) Semi Džo, mogla sam da odahnem – druga sezona nas je, pored nezaboravnog i neprevaziđenog lika Aleksis upoznala sa plavim vatrometom koji je oživela i danas veoma lepa Heder Loklir (Heder je, kao i Semi Džo imala buran ljubavni život – bila je u braku sa muzičarima Tomijem Lijem i Ričijem Samborom).

Pratila sam smicalice ali i tuče između Aleksis i Kristl, poslovne peripetije firmi Kolbiko i Denver-Karington, bezobraznu Felon, nežnog Stivena i zaljubljenog Džefa. Već tad mi je bilo jasno da je to što je Stiven gej skroz okej, pa je ova serija imala i edukativni efekat – dala je mogućnost da Jugoslavija vidi ono o čemu se do tada samo šuškalo a to je neprihvatanje LGBT populacije od strane porodice. Život je imitirao umetnost, pa je tako u špicu emitovanja glumac Rok Hadson priznao da je gej i da ima sidu, i bio je prva veoma poznata ličnost koja je ovo objavila javno.

U trećoj sezoni se konačno pojavio i "moj dečko" a to je bio Adam Karington (Gordon Tomson).

Davno kidnapovani sin Blejka i Aleksis stiže u Denver pod alijasom Majkl Torens u stilu "hoću svoj deo, nećete me prevariti". Uzima sobu u pomenutom hotelu "La Miraž" i tu počinje njegov uspon – Adamov najviši cilj je da ga otac, Blejk Karington ponovo zavoli i prihvati. Na tom putu mu smetaju i Stiven i Džef i Felon.

Odmah sam se zalepila za Adama, prvenstveno zato što je jedini od likova bio i bezobrazan i lep o istom trošku a njegova drskost je mogla biti lako opravdana nesrećnim detinjstvom.

Od farbanja Džefove kancelarije toksičnom bojom, do mnogobrojnih avantura sa ženama sa kojima je porodično poprečno povezan, Adam je bio idealan negativac koga smo voleli da ne volimo. Moj afinitet prema zloći nije bio sasvim jasan drugaricama kojima se pretežno dopadao mlitavko, Džef Kolbi.

Posle kraja pete sezone i čuvenog "Masakra u Moldaviji" čari serije "Dinastija" su se izgubile a rejtinzi počeli da padaju. Brzo sam prebolela Adama i njegove ledeno plave oči i uskoro pronašla novog TV dečka…

OVO NISTE ZNALI O "DINASTIJI"

Za nekoliko nedelja, 12. januara 2016. navršiće se tačno trideset i pet godina od kako je serija "Dinastija" počela da se emituje na američkom kanalu ABC. (Trosatni pilot- specijal prvi put je prikazan 12.01.1981.)

Kuća Blejka Karingtona ima 48 soba.

Prvobitni naziv serije bio je "Oil" (Nafta)

Prema svedočenju scenaristkinje Ester Šapiro osnovna inspiracija bila je veoma uspešna BBC serija "Ja, Klaudije" po romanu Roberta Grejvsa.

Dinastija je inspirisala modnu scenu. Naramenice, velike minđuše i natapirana kosa vladale su kako Amerikom tako i bivšom Jugoslavijom. Kostimograf Nolan Miler je postao velika zvezda u svojoj branši.

Do druge sezone i dolaska Aleksis (Džoan Kolins) serija nije imala visoke rejtinge. Posle toga je gledanost "eksplodirala"!

Tokom devet sezona, prikazano je 220 epizoda.

Manje role su kao gosti odigrali i bivši američki predsednik Džerald Ford kao i Henri Kisindžer.

Rok Hadson je, u testamentu deo svoje imovine ostavio velikom prijatelju, glumcu Džordžu Naderu koji je bio stric Majkla Nadera (Deks Dekster).

Legendarni holivudski producent Robert Evans je u jednom momentu u "Dinastiji" imao dve supruge – jednu bivšu (Ali MekGrou) i jednu buduću (Katarinu Oksenberg). On i jugoslovenska "princeza" su bili u braku samo devet dana.

Glumica Ketlin Biler (Kirbi) je upoznala svog budućeg muža muzičara Tomasa Dolbija na jednoj zabavi u Los Anđelesu. Ona je u tad bila deo ansambla najgledanije serije u USA a on imao popularni singl na listi Bilbord (pesma "Hyperactive"). Ipak, morali su da se upoznaju i objasne čime se bave jer on nikad nije gledao "Dinastiju" a ona nije čula za njegov album.

Dinastija je bila nominovana za nagradu "Zlatni globus" svake godine od 1981. do 1986. a "Globus" je osvojen 1984. godine.

Naziv "sapunska opera" je povezan sa serijama koje imaju veliki broj likova, radnja je bazirana na melodrami a prvobitni sponzori ovakvih programa bili proizvođači sapuna.

Ako ne računamo radijsku sapunicu, BBC-jev program "The Archers", najduži TV staž ima engleski glumac Vilijam Roač koji u seriji "Coronation Street" tumači isti lik više od pet decenija.

(Jelena Đurović)

Najnovije i najzanimljivije vesti iz sveta zabave, kulture, muzike, filma, lifestyle, putovanja i seksualnosti pratite na našoj Facebook stranici -MONDOZabava, kao i na Twitteru@Mondo_zabava.