• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skulptura veličine dva krvna zrnca

Korejski naučnici uspeli su da od smole laserom naprave mikroskopsku verziju Rodenove skulpture “Mislilac”, koja je velika otprilike kao dva crvena krvna zrnca, odnosno oko 20 milionitih delova metra.

Korejski naučnici uspeli su da od smole laserom naprave mikroskopsku verziju Rodenove skulpture
“Mislilac”, koja je velika otprilike kao dva crvena krvna zrnca, odnosno oko 20 milionitih delova metra.

Na sitnom modelu je sve izradjeno do detalja, izmedju ostalog i mišići i nožni prsti.

Nova laserska tehnika mogla bi da pomogne u razvoju naprednih biosenzora i drugih kompleksnih mikroskopskih uredjaja, kažu korejski stručnjaci, a prenose svetske agencije.

Naučnici već decenijama pokušavaju da naprave sofisticirane trodimenzionalne oblike i koriste smolu koja se stvrdnjava na svetlu odredjene frekvencije.

Koristeći preklapajuće laserske zrake, naučnici su stvrdnjavali skulpture od smole, čiji su detalji bili manji od talasne dužine vidljivog svetla. Spoljašnost tih skulptura je kruta, a unutrašnjost i dalje meka, pa su one vrlo osetljive: površinska napetost tečnosti u koju se urone može dovesti do njihove deformacije.

Skulpturice se mogu ojačati tako da se pojača snaga lasera, ili da se pusti laser da duže deluje. Tako se svaka tačka na površini ukruti dublje, tj. skulptura dobije "deblju kožu". Na žalost, svaka od tih tačaka tada zauzima veću površinu, što zahteva žrtvovanje sitnih detalja skulpture.

Kako bi doskočio ovom problemu, inžinjer mehanike na južnokorejskom Naprednom naučnom i tehnološkom institutu Dong-jol Jeng je upotrebio snop laserskih zraka koje se fokusiraju na svaku površinsku tačku smole, a istovremeno i ispod nje. Rezultat koji je postigao je "deblja koža" u kojoj svaka od tačaka nije zauzela više prostora na površini.

Da bi pokazali što sve mogu da urade, naučnici su skenirali repliku poznatog Rodenovog remekdela iz 1880. godine i novom laserskom tehnikom napravili verziju koja je 93.000 puta manja od originala, visokog nešto manje od dva metra. Rezultate istraživanja Jeng je objavio u časopisu „Applied Physics Letters“.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE