Samo dan pošto su američki mediji preneli vest da je jedan od najpoznatijih violinista današnjice Džošua Bel (40) dobio Fišerovu nagradu za muziku, novinari "Vašington posta" odlučili su da na neobičan način ispitaju stvarno mišljenje i znanje javnosti o klasičnoj muzici, piše "Zabavnik".

U vreme kad se stanovnici Vašingtona vraćaju s posla, Džošua Bel je u pratnji novinara i sa svojom Stradivari violinom iz 1713. godine u rukama krenuo na stanicu metroa. Tu je izvadio instrument i počeo da svira, kao što to često čine skitnice i studenti muzike.

Svirao je zaneseno, kao da je na koncertu. Jedina razlika bila je u tome što niko nije aplaudirao. U stvari, na njega niko nije ni obraćao pažnju!

Od hiljadu ljudi koji su prošli pored vrhunskog violiniste, samo sedmoro njih se zaustavilo da ga čuje, ali se nisu zadržali duže od minuta.

Naposletku je naišla jedna gospodja koja samo što nije pala u nesvest: "Kuku meni, pa to je Džošua Bel!", uzviknula je. Ostavila mu je 20 dolara, nije imala više.

(MONDO)