"Knutomanija" nastala oko polarnog mečeta u zoološkom vrtu u Berlinu koje je prošle godine raznežilo čitav svet, donela je toj ustanovi zaradu od pet miliona evra, saopštio je direktor vrta.

"Prošle godine smo imali mnogo više posetilaca što je velikim delom zasluga našeg medveda Knuta za koga je čuo ceo svet", rekao je direktor Bernard Blaškievic.

U poređenju sa 2006. godinom zarada zoološkog vrta je porasla za 4,1 milion evra, a čitava serija proizvoda vezana za Knuta donela je dodatnih 750.000 evra.

Meče odbačeno od majke privuklo je dodatnih pola miliona posetilaca, kaže Blaškievic.

Od medijskog fenomena, meče je veoma brzo postalo privredni fenomen, a "marka" Knut danas broji 44 licence. Ukupno 29 firmi koristi njegov lik u prodaji proizvoda kao što su plišane igračke, knjige, pa čak i bombone.

Knut danas ima 14 meseci i teži 132 kilograma i više nije tako umiljata čupava životinjica kao ranije, ali njegova popularnost nije opala.

Obožavaoci su i dalje veoma brojni i radoznali, posebno zbog činjenice da se u zoološkom vrtu nalazi i jedna ženka medveda, Pahuljica, u kojoj svi, pa čak i nemački astrolozi koji tvrde da su im planete u savršenom skladu, vide buduću Knutovu partnerku.

(Tanjug/MONDO)