• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Knjige koje su promenile svet

Medju knjigama koje su bitno uticale na promenu ljudske svesti i načina života nalazi se samo jedna koja je mladja od 100 godina, dok najstarija datira s početka 13. veka, epilog je emisije britanskog novinara Melvina Brega.

Medju knjigama koje su bitno uticale na promenu ljudske svesti i načina života nalazi se samo jedna koja je mladja od 100 godina, dok najstarija datira s početka 13. veka, epilog je emisije britanskog novinara Melvina Brega.

U specijalnoj emisiji, koja je sastavljena od četiri epizode i počinje da se prikazuje od aprila 2006. godine, Breg je obradio 12 knjiga koje su promenile svet, a kriterijum za izbor je bio da su delo britanskog autora. Izabrani naslovi, dakle, ne pokrivaju ni blizu sve krajeve sveta, ali pokrivaju sve teme - od religije do fudbala.

Prvo mesto zauzela je knjiga „Postanak vrsta“ Čarlsa Darvina (1859), za koju se može reći da je okrenula svet - naglavačke. Označila je prekid sa srednjovekovnim shvatanjem da je Bog stvorio svet za sedam dana, a mnogi teolozi su Darvina, zbog teorije o evolutivnom razvoju, proglasili najopasnijim čovekom u Engleskoj.

Na drugom mestu našla se knjiga koja je takodje pretrpela oštre kritike klerikalista - svojevrsni seksualni priričnik "Oženjena ljubav" Meri Stops (Marie Stopes) iz 1918. godine, u kojem autorka poručuje - „Žene u seksu treba da uživaju isto kao i muškarci“.

Treći na listi je istorijski "Govor u Domu lordova", Vilijama Vilberforsa (William Wilberforce) iz 1789. godine protiv trgovine robljem, dok je odmah iza njega prvi feministički manifest "Odbrana ženskih prava" Meri Volstonkraft (Mary Wollstonecraft) iz 1792.

Dokument kojim je ukinuta samovolja kralja i zaštićena feudalna prava plemića "Magna Carta" iz 1215. godine našao se na petom, dok je šesto mesto pripalo "Bibliji kralja Jamesa" iz 1611. godine koja je smatrana kontroverznom zbog toga što je prevedena na kolokvijalni engleski jezik koji se smatrao "uniženim", za razliku od visokog stila latinskog jezika.

"Eksperimentalna istraživanja u elektrici", Majkla Faradeja (Mićael Faraday) iz 1855. godine su na sedmom mestu, iza koga se nalazi "Prva knjiga pravila Fudbalskog saveza" (1863) u kojoj su napismeno ustanovljena pravila "najvažnije sporedne stvari na svetu".

Na ljudsku svest uticala je i „Specifikacija patenta za Arkvrigtovu rotirajuću pokretnu dizalicu“ iz 1769, a na desetom mestu je "Prvi folio", Vilijema Šekspira (William Shakespeare) iz 1623. godine u kojem su sakupljene drame koje bi inače zauvek bile izgubljene, poput „Magbeta“ i „Kako vam drago“.

Delo Adama Smita (Adam Smith) "Istraživanje prirode i uzroka bogatstva naroda" pretposlednje je na listi, a Britanci ga smatraju temeljem moderne ekonomije. Poslednji na listi su "Matematički principi“ (Principia Mathematica) isaka Njutna (Isaac Newton) iz 1687. godine.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SERIJE