Kit Čen, ekonomista sa Univerziteta Jejl, pokušao je da otkrije korene ekonomskog ponašanja kod vrste kapućinskih majmuna. Njegovo pionirsko istraživanje pružilo je uvide u to kako ovi primati razumeju i reaguju na ekonomske podsticaje i pokazuju racionalno donošenje odluka.
Čenov eksperiment sproveden je u specijalno dizajniranom okruženju u bolnici Yale New Haven. Ovo je uključivalo zajednički prostor za majmune, i odvojeni eksperimentalni kavez. Izazov je bio naučiti majmune koncept valute - zadatak koji je trajao oko šest meseci.
U početku zbunjeni kovanicama, kapućini su postepeno naučili da ih menjaju za poslastice, što je osnovno, ali značajno razumevanje valute. Suština Čenovog istraživanja bila je posmatranje kako ovi majmuni donose odluke. Kada su im ponuđene različite vrste hrane po identičnim cenama, svaki majmun je dosledno birao određene proizvode u odnosu na druge.
Čenovo uvođenje "cenovnih šokova" - udvostručavanje cene omiljenih namirnica, testiralo je razumevanje majmuna u vezi sa ekonomskim podsticajima. Zapanjujuće je što su kapućini prilagodili svoje izbore u odgovoru na ove promene. Razmotrili su svoje odluke kupujući sada manje skupih omiljenih namirnica, i više jeftinih alternativa.
Pročitajte još: "Majmunska posla": Nemanja Nikolić se ne odvaja od novog ljubimca, kolege u neverici
Prelomni trenutak
Ključni trenutak dogodio se, kada je Feliks slučajno bacio svoju korpu sa kovanicama u zajednički kavez, izazivajući haos među majmunima. Ovaj haos je pokazao njihovo razumevanje vrednosti kovanica - jasan pokazatelj njihovog odgovora na novčane podsticaje. Još značajnije, posmatrani slučaj transakcionog se*sa za kovanicu među majmunima otkrio je sofisticirani nivo razumevanja i racionalnog korišćenja novca, koji se proteže i van osnovnih potreba na društvene transakcije, studiju preneo Northerneastern University sajt.
Bonus video: