Princ Vilijam našao se u centru skandala nakon što su britanski mediji otkrili u kakvim uslovima žive stanari u nekretninama koje iznajmljuje Vojvodstvo Kornvol, čiji je on upravnik. Zbog snimaka koji su zapanjili javnost, neki ga sada opisuju kao licemernog, jer, dok se zalaže za smanjenje broja beskućnika, ne vodi dovoljno računa o kvalitetu života ljudi koji borave u njegovim objektima.
Tokom prošle finansijske godine, Vojvodstvo Kornvol ostvarilo je prihod od 23,6 miliona funti, a veruje se da princ Vilijam plaća porez na taj iznos, iako precizna suma nije navedena u izveštajima objavljenim u julu.
Istraga televizijskog programa "Channel 4 Dispatches" pokazala je da svaki sedmi stan od ukupno 600 koje vojvodstvo izdaje ima nisku ocenu energetske efikasnosti, što je objavio i "GB News".
Ova otkrića dodatno su osvetlila izazove sa kojima se zakupci suočavaju, posebno zbog visokih troškova grejanja i održavanja u loše izolovanim objektima. Britanski mediji, sve kritičniji prema princu Vilijamu i kralju Čarlsu, takođe su objavili slike unutrašnjosti nekih stanova koje vojvodstvo izdaje, a koji su daleko od dostojnih uslova za život.
"Odavde i pacovi beže", "Nečuveno", "Sramota"... samo su neki od komentara javnosti, nakon objavljenih fotografija.
Priča je privukla veliku pažnju nakon što je prikazan dokumentarac u kojem princ Vilijam govori o problemu beskućništva, kao deo njegove borbe za bolje životne uslove za sve, što je sada u suprotnosti sa otkrivenim stanjem njegovih nekretnina.
Britanski list "Mirror" je kritikovao prestolonaslednika Vilijama zbog niske energetske efikasnosti nekretnina koje vojvodstvo Kornvol izdaje građanima Ujedinjenog Kraljevstva. U zemlji gde su od 2008. godine obavezni energetski sertifikati (EPC) za sve stambene objekte koji se prodaju ili iznajmljuju, nekretnine princa od Velsa mahom imaju loše ocene.
Najbolja ocena energetske efikasnosti je "A", dok je najlošija "G", što je najneefikasniji i najskuplji nivo za grejanje. Od 2020. godine, zabranjeno je iznajmljivanje nekretnina sa EPC ocenom ispod "E", osim ako se ispunjavaju određeni uslovi za izuzeće.
Međutim, vojvodstvo Kornvol koristi pravne izuzetke i rupe u zakonima, pa mnoge nekretnine u vrednosti od oko 1,3 milijarde funti nisu usklađene sa savremenim energetskim standardima. Ovo pogađa njegove zakupce, od kojih su mnogi stariji i slabijeg imovinskog stanja, koji godinama žive u neuslovnim prostorima, prenosi "Mirror".
Prema pravilima MEES, objekti s ocenom nižom od "E" krše propise osim ako imaju izuzeće, što vojvodstvo Kornvol koristi podnoseći zahteve zbog visokih troškova renoviranja ili odbijanja zakupaca. Vojvodstvo koristi i rupe u zakonima – nekretnine izdate pre 2008. godine ne zahtevaju EPC sertifikate, a sertifikati važe deset godina, što dozvoljava izdavanje objekata s niskim ocenama.
Poljoprivredni objekti nisu obuhvaćeni MEES standardima, pa vojvodstvo izdaje takve kuće sa ocenama "F" ili "G", jer ih pravnici ne smatraju stambenim.
Bonus video:
Izvor: Žena.blic.rs/ Mondo Jelena Sitarica
Svet poznatih nadohvat ruke. Sve goruće teme, aktuelna dešavanja i najsočniji tračevi na jednom mestu. Pridruži se Viber zajednici ŽIVOT POZNATIH i budi u toku svakog dana!
Zvezda od dominacije do problema u Pioniru: Trojkaška rapsodija, drama i pobeda u derbiju kola!
Dominacija Partizana u Železniku: Ubedljiva pobeda za 7-0, razigrao se i Vašington
Hitno se oglasio Košarkaški savez Srbije: Otkriveno koliki je minus, objavljene finansije
Zvezdin trener podigao ton pred Barsu: "Neka bude bunkeraš Miloje opet opalio kontru!"
Legija traži da izađe na slobodu! Odslužio 20 godina zatvorske kazne zbog ubistva Zorana Đinđića