List "The South China Morning Post" nabrojao je pet razloga zbog kojih Sjedinjene Države ne mogu da napadnu Severnu Koreju, a jedan od njih je čak iz 1955. godine, prenosi "International Business Times".

Situacija u Severnoj Koreji nije ista kao u Siriji, gde je Tramp bombardovao vazduhoplovnu bazu posle optužbi da je predsednik Sirije Bašar al Asad bombardovao sopstveni narod hemijskim oružjem.

Svaka vojna akcija u Severnoj Koreji je mnogo rizičnija.

Tehnički, Korejsko poluostrvo je i dalje u ratnom stanju, iako su borbe prestale 27. jula 1955. godine primirjem koje su potpisali Vašington i Peking, a podržale Ujedinjene nacije.

Amerika bi prekršila sporazum ako bi ispunila svoju napala Severnu Koreju.

Za razliku od Sirije, nuklearni kapaciteti Severne Koreje su povećani tokom poslednjih nekoliko godina i obavljeno je nekoliko nuklearnih testova. Severna Koreja tvrdi da je uspela da "minijaturizuje" nuklearne bojeve glave, iako ta tvrdnja nije potvrđena iz nezavisnih izvora.

Uprkos neuspešnim testovima, vojni stručnjaci smatraju da je Pjongjang izvukao pouke iz neuspeha i da je možda sposoban da razvije nuklearne interkontinentalne balističke projektile koji mogu da dobace do SAD i to tokom sledećih nekoliko godina, odnosno tokom Trampovog mandata.

Kina je drugi problem sa kojim bi se Amerika suočila u slučaju napada na Severnu Koreju.

Kina i Severna Koreja su potpisale sporazum o uzajamnoj pomoći i prijateljskoj saradnji, po kojem su obe srtane obavezne da ponude hitnu vojnu podršku i drugu vrstu podrške ako budu napadnute. Sporazum je dva puta proširivan i važi do 2021. godine.

Kina insistira na mirnom rešenju jer strahuje da bi iz Severne Koreje preko granice pohrlile stotine hiljada izbeglica ako bi bio srušen režim Kima Džonga Una.

"Sa geopolitičke tačke gledišta, Peking sadašnju vidi Severnu Koreju kao tampon zonu, odnosno branu koja štiti od mogućeg preuzimanja američkih saveznika, poput Japana i Južne Koreje", piše list "The South China Morning Post".

Južna Koreja i Japan ne žele vojne provokacije.

Seul, glavni grad Južne Koreje, udaljen je samo 40 kilometara od granice sa Severnom Korejom i zato je naročito ranjiv u slučaju napada Severne Koreje.

Sem Gardiner, bivši pukovnik američke avijacije, rekao je da Sjedinjene Države ne mogu da zaštite Seul, bar ne u prva 24 sata rata, a možda ni u prvih 48 sati.

Čak je i bivši predsednik SAD Bil Klinton 1994. godine odustao od bombardovanja reaktora u Jongbjonu, pošto su mu generali objasnili da bi intenzitet rata protiv Pjongjanga bio jači od svih ratova na svetu od završetka Korejskog rata.

"The South China Morning Post" je list koji izlazi u Hong Kongu. Prvi broj izašao je 1903. godine, a pre godinu dana, 5. aprila 2016. godine kupio ga je kineski tajkun Džek Ma, vlasnik Alibabe.