Beograd je poznat po noćnom životu i ludom provodu. O tome pišu i britanski Gardijan, Independent, španski listovi "El Pais" i "Vos Populi" i drugi. Turista je iz godinu u godinu sve više...ali ova slika ima i naličje – buka koja remeti normalan život građana.
Sredinom prošle godine gradska vlast je upravo zbog brojnih pritužbi i protesta stanovnika centra Beograda, donela odluku da se u ulicama u centru grada muzika može emitovati do 23 sata radnim danima, vikendom do ponoći.
A nevladina organizacija Libertarijanski klub Libek danas je predstavila svoje viđenje rešenja ovog decenijskog problema.
Kažu, nije potrebno ograničiti radno vreme jer time grad gubi 5, 3 miliona dinara godišnje, već predlažu drugačije rešenje.
"Noćni život predstavlja jedan od glavnih proizvoda Beograda i stubova turističke ponude grada. U ugostiteljstvu je zaposleno više od 10.000 ljudi (2,7 odsto zaposlenih u Beogradu), a godišnji promet je 200 miliona evra“, istakao je Petar Čekerevac, izvršni direktor Libeka i dodao da je ta oblast posebno važna za mlade ljude sa niski kvalifikacijama koji radeći u tim objektima izdržavaju porodicu.
On je na današnjoj konferenciji za novinare istakao da se baš tim ograničavanjem radnog vremena smanjuje broj dostupnih radnih mesta kao i da se usporavaju investicije.
"Procene su da je cena propuštenih ekonomskih prilika zbog lošeg regulativnog okvira u ugostiteljstvu oko 40 miliona evra godišnje za gradsku privredu, a da država gubi čak sedam miliona evra zbog nižih prihoda PDV-a."
Kako je objasnio regulativa je nedovoljno dobra, ne samo sa aspekta ograničavanja buke, već i inspekcijskog nadzora, ali i previše taksi i troškova koji se nameću preduzetnicima.
ZVUČNA IZOLACIJA I KOMUNALCI PROTIV BUKE
Ova organizacija u prvi plan ističe rešenje problema buke. U studiji koja je rađena proteklh nekoliko meseci došlo se do zaključka da se ovaj, za veliki broj sugrađana gorući problem, ne rešava skraćivanjem radnog vremena i "stavljanjem svih ugostitelja pod jednu kapu", nego da treba ponuditi mogućnost izbora.
"Kao prvo ugostiteljima treba ponuditi opciju da rade i nakon tih 24 sata, ali uz odgovarajuću izolaciju, kako bi se smanjilo ispuštanje buke u okolinu. Ukoliko im je to skupo, ili ne žele iz nekog drugog razloga, onda oni potpadaju pod postojeću regulaciju koja kaže "muzika se gasi u 23 sata, a lokal zatvara u ponoć“, objasnio je Mihajlo Gajić, direktor ekonimske istraživačke jedinice Libeka.
E, sad...to je rešenje kada je reč o primarnoj buci koja je posledica rada samog lokala. Postoji i druga vrsta buke na koju se Beograđani žale , a to je dreka i galama posetilaca noćnih klubova, kafića, saobraćajna gužva, taksi vozila.
Tu, opet, ovo udruženje predlaže veću kontrolu komunalnih policajaca.
"Možda bi rešenje moglo da bude baš to. Da na raskrsnicama u tim ulicama gde postoji više klubova i kafića, uvek budu raspoređeni komunalni policajci. Znate, to šta se dešava ispred lokala nije u nadleženosti ugostitelja. Trebalo bi da postoji neki plan pojačane kontrole na mestima gde su noćni klubovi“, istakao je Gajić.
Članovi ovog udruženja u svojoj studiji predlažu manje regulacije od postojeće jer smatraju da previše regulacije dovodi do propusta i nejasnoća.
“Mislimo da nije potrebno zalaziti u to da li su zidovi i plafon glatki, da li na stolu stoji stolnjak ili podmetači za čašu, da li imaju javni telefonski priključak (a u eri smo mobilnih telefona). Takođe, nadležnosti turističke i sanitarne inspekcije se prepliću, problematično je i tumačenje racionalno iskorišćenog prostora jer jednom inspektoru će nešto biti dobro raspoređeno, dok će drugom prostor biti nedovoljno iskorišćen. Tu se otvaraju onda mogućnosti za koruptivne radnje“, kaže Gajić i ističe da u tom slučaju nema pobednika, već samo poraženih.
Predstavnici udruženja Libek smatraju da bi balansiranija regulacija pružila mogućnost preduzetnicima da povećaju investicije, pruže bolje usluge, a da će od toga ekonomsku korist imati svi Beograđani.
Svoju studiju vide kao neku vrstu podloge za buduće razgovore predstavnika Grada, ugostitelja i kivnih građana.
(J.S.)
Crvena zvezda srušila Barselonu usred Katalonije: Kevin Panter predao crveno-belima pobedu na tacni!
Janis nacrtao, četiri heroja donela pobedu: Kad je srce kao planina, a Deda na terenu - Barsa nema šanse!
Željko Obradović digao ton: Ja prvi verujem u to, ali menjamo plan - nije humano!
Partizanov poziv za plej-of Evrolige! Željku se isplatilo čekanje, dobio je igrača za velika dela
Kakve pobede Zvezde i Partizana: Dižu se još na tabeli, pogledajte stanje u Evroligi!