"Želimo vam srdačnu i toplu dobrodošlicu predsedniče Vlade i izabrani predsedniče Srbije", transparent je ispisan na ćirilici, ali i kineskom jeziku koji je dočekao Vučića u ovom kineskom gradu.

Mahalo se srpskim i kineskim zastavicama, videle su se i poruke o večnom prijateljstvu Kine i Srbije, stiglo je i cveće za premijera.

U pitanju je, sigurno, jedan od najsrdačnijih dočeka priređen za srpske državnike u inostranstvu.

Vučić je u Tangšang došao da bi razgovarao sa čelnim ljudima provincije Hebei i obišao železaru Hestil - Tangstil Tangšan. Pogledajte fotografije:

undefined Vučić u Kini


Vučić i delegacija Srbije vozom su doputovali u Tangšan, mesto udaljeno od Pekinga oko 180 kilometara, za nešto više od sat vremena.

Tu su ih na Železničkoj stanici dočekali zamenik guvernera provincije Hebei Vang Sjaodung i gradonačelnik Tangšana Ding Siufeng, prenosi Tanjug. Pogledjate i video dobrodošlice:

MONDO aplikacija ponovo na Google Play Store! PREUZMITE JE!

Premijeru Srbije priređen je svečani doček u Hastil - Tangstil železari gde je obišao to postrojenje, a zatim je u Nanhu državnoj rezidenciji imao sastanak sa delegacijom Hebei provincije koju predvodi guverner Su Chin i Hestil grupe na čelu sa predsednikom te Grupe Ju Jongom.

U njegovu čast guverner Su i predsednik Hestila Ju priredili su i svečani ručak.

Provincija Hebei ima više od 72 miliona, a grad Tangšanu oko 1.700.000 stanovnika.

Kineski Hestil od prošle godine preuzeo je Železaru Smederevo, a tada je najavljeno da će investirati najmanje 300 miliona evra i da će biti zadržano svih oko 5.000 radnika.

Hestil je u 2016. godini već uložio 120 miliona dolara u Železaru i očekuje u Smederevu proizvodnju od dva miliona tona u 2017.

Predsednik Hestila Ju Jong je krajem 2016. najavio da će grupacija Hestil u Železaru Smederevo investirati još 120 miliona dolara u 2017. u obnovu i nabavku opreme i tehnologije, kao i da će ove godine ostvariti profit od 20 miliona evra.

Hestil je najveći proizvođač čelika u Aziji, sa godišnjim proizvodnim kapacitetom od 50 miliona tona, a prihodi Grupe u 2015. godini iznosili su 43,7 milijarde dolara.

Nakon sastanka u Hebei provinciji premijer i delegacija Srbije su se takođe vozom vratili u Peking.

SASTANCI SA PREMIJEROM I PREDSEDNIKOM

U Pekingu, Vučić se sastao sa premijerom Kine Li Kećiangom, sa kojim je razgovarao o ekonomskoj saradnji dve zemlje, inicijativi Jedan pojas - jedan put, kao i o svim drugim vidovima saradnje u okviru strateškog partnerstva dve zemlje.

Vučić je zamolio šefa kineske vlade Li Kećijanga za pomoć u uspostavljanju direktne avio-linije za Beograd i nastavka rada i funkcionisanja RTB Bor.

"Cenimo što tako ozbiljno posmatrate odnos sa Kinom. Srbija i Kina su prijatelji koji se oslanjaju i veruju jedni drugima. Mnoge druge zemlje primećuju da Srbija i Kina imaju specijalne veze i žele da dostignu taj nivo u svojim odnosima", istakao je premijer Li.

Vučić je višednevnu posetu Kini, gde je učestvovao na Forumu "Pojas i put za međunarodnu saradnju", kojem je prisustvovalo 29 šefova država i vlada i predstavnika više od 100 zemalja i velikih međunarodnih finansijskih organizacija, završio bilateralnim susretom sa kineskim predsednikom Si Đinpingom.

Šta je bilo na tom sastanku pročitajte OVDE.