Utisci su im bili daleko iznad očekivanja jer su mislili da je "u metalurgiji sve prljavo".
"Ovde je sve veoma čisto i nema dima, a procesi su automatizovani. Sve što sam videla mi se dopalo i mnogo nam znači to što sam konačno mogla i da vidim u praksi ono o čemu učim teoriju. Iskreno, očekivala sam da je metalurgija prljav proces", kazala je Tanjugu Branka Radovanović, student Mašinskog fakulteta u Nišu.
Naučni saradnik Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu Milisav Ranitović bio je u Boru, kako kaže, u vreme kada su se nova Topionica i Fabrika sumporne kiseline gradile, pa je ovoga puta u prvi plan istakao "impresivne rezultate rada".
"To se, pre svega, odnosi na ekološke parametre. Po informacijama koje smo čuli od inženjera svi proizvodni kapaciteti su ispunjeni, što ukazuje i na punu opravdanost jedne ovakve investicije i njeno postojanje u Srbiji", izjavio je Tanjugu Ranitović.
On je dodao da su ovakve studentske posete od suštinskog značaja za njihovo školovanje, edukaciju, trening i osposobljavanje za sutrašnji rad.
"Ono što mi izučavamo na celom univerzitetu, ne samo na našem fakultetu, nema velikog značaja dok se ne dođe u posetu ovako velikom industrijskom kompleksu", rekao je Milisav Ranitović.
Student završne godine Građevinskog fakulteta u Beogradu sa Odseka za upravljanje projektima u građevinarstvu Abel Duran bio je, kako nam je rekao, zadivljen "kapitalnom srpskom investicijom".
"Imali smo sreću da su neki od naših profesora bili angažovani na ovom projektu, tako da se i dan-danas na fakultetu prepričavaju iskustva iz Bora, a studenti na osnovu tih praktičnih primera mogu dosta da nauče o organizaciji jednog kompleksnog poduhvata u kome je, kako sam čuo, u jednom trenutku učestvovalo preko 700 radnika", istakao je Duran.
Najupečatljiviji utisak mladom Duranu jeste sam proces proizvodnje bakra i "temperatura tih ploča koje se vade od fantastičnih 1.300 stepeni".
Uz sve pohvale RTB-u Bor što im je omogućio da vide kako se dobija bakar, prodekan Mašinskog fakulteta u Nišu, profesor Dejan Mitrović istakao je važnost ovakvih poseta za pravac kome fakultet teži.
"Dualno obrazovanje je korisno jer studenti mogu da se upoznaju sa onim što ih čeka posle studiranja. Veoma su zainteresovani i postavljali su mnogo pitanja, a to znači da im se dopalošto su danas ovde", rekao je profesor Mitrović.
Rekonstrukcija topionice i izgradnja nove Fabrike sumporne kiseline u Boru trajale su tri i po godine.
Brown-field investiciju podržala je kanadska EDC banka koja je "Boru" odobrila robni kredit od 135 miliona evra, a garant je bila država Srbija.
Kompletna nova metalurška linija, sa svim pratećim postrojenjima i lokalnom komponentom radova, koštala je ukupno257,7 miliona evra. Vlada Srbije je za završetak izgradnje uplatila RTB-u Bor dodatnih 30 miliona evra.
RTB danas uredno otplaćuje ovaj robni kredit i EDC banci u dan izmiruje nemalu ratu. Anuitete će plaćati na svaka tri meseca do juna 2020. godine, a dosad je izmireno 44,5 miliona dolara i 23,6 miliona evra.
_______________________
Aplikacija MONDA ponovo na Google Play Store! PREUZMITE JE!
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti