Posle šest meseci radova, svetlosno-muzička fontana na kružnom toku najfrekventnijeg beogradskog trga, puštena je u rad kako je i planirano, tačno u 21 sat.

Vodeni slapovi iz šest koncentričnih vodnih prstenova, od kojih centralni može da dostigne visinu do 16 metara, pratili su ritam muzike, dok je svetlosne efekte pravilo 300 reflektora u centralnom i 75 u obodnom bazenu.

Smenjivale su se pink, ljubičasta, plava, žuta, rezedo boja… Sa prvim taktovima Pavarotijevog "Karuza", bilo je jasno da je generalna proba uspela.

Na muzičkom repertoaru fontane, za koju gradski oci kažu da je već postala novi simbol Beograda, bile su još i pesme "Devojko mala" i "Beograde, Beograde" Đorđa Marjanovića, "Moj dragi Beograd" Lole Novaković, ali i hitovi Majkla Džeksona "Bit it" i "Bili Džin".

Pogledajte video:

Ove pesme, koje su odabrali predstavnici Grada i grčke firme koja je proizvela fontanu, slušaćemo narednih petnaest dana. Do tada će se, prema najavi gradskog menadžera, praviti nova plej-lista pesama posvećenih Beogradu, jer je, kako je objasnio, potrebno vreme da se melodija uskladi sa "koreografijom mlaznica".

Generalnu probu puštanja u rad najveće fontane u Beogradu i u Srbiji posmatrali su brojni građani koji su se okupili na trgu Slavija, a prisustvovali su joj i gradski čelnici.

"Ova fontana postala je simbol jednog novog, drugačijeg Beograda, koji je vezan za promene, nešto po čemu će ljudi prepoznati Beograd", rekao je Mali, najavivši da će sledeće godine početi da se se gradi i gondola koja će povezivati Kalemegdan sa parkom Ušće.

"Sada vidite koliko ima smisla što smo sređivali fasade u ulici Kralja Milana, od Slavije do Terazija", rekao je Mali i dodao da grad polako ali sigurno, postaje "drugačiji, lepši i bolji".

"Ljudi, uživajte. Svaki dan od danas pa nadalje imate priliku da uživate u ovoj prelepoj fontani po kojoj je Beograd već postao, a tek će biti poznat, kako u ovom delu, tako i u celoj Evropi", poručio je gradonačelnik Beograda.

Pogledajte kako je naš fotoreporter video Slaviju:

undefined muzička fontana slavija

Muzička fontana biće jedna od atrakcija Beograda, istako je i gradski menadžer Goran Vesić, naglasivši da je izgrađena od uštede u budžetu koja je napravljena u poslednje tri godine.

"Ovo je fontana koja je najveća u jugoistočnoj Evropi i ona stvarno pokazuje da je Beograd postao veliki grad", rekao je Vesić.

Fontana, čija je izgradnja koštala 1,8 miliona evra, neće se gasiti ni zimi, zahvaljujući ugrađenim grejačima. Moći će, kako je objašnjeno, najnormalnije da radi na temperaturi i do minus 20 stepeni, zbog čega je, kažu, jedistvena u ovom delu Evrope.

Fontana na Slaviji: Radiće i zimi (FOTO, VIDEO)

Prolaznici, vozači i stanari okolnih ulica muziku će moći da slušaju svih sedam dana u nedelji, dva puta dnevno. Radnim danima od devet do 11 sati i od 20 do 22 sata, a vikendom od devet do podneva i od 18 do 22 sata.

Najzanimljivija će, čini se, biti deci, koja će subotom i nedeljom moći da diriguju njome. Pokretom ruke najmlađi Beograđani moći će da menjaju visinu slapova putem "totema".

On se trenutno nalazi na Slaviji, a planirano je da bude prebačen u park, koji do kraja oktobra treba da bude izgrađen između Ulice Kralja Milutina i Slavije.

Vodoskok na Slaviji: Proradila fontana