Radnici su , takođe, saopštili da neće početi pregovore dok poslodavci ne daju ponudu u vezi sa četiri zahteva štrajkača.
Odluka o štrajku je doneta na sednici Skupšine Samostalnog sindikata FCA 19. juna posle diskusije koja je vođena zbog nezadovoljstva radnika uslovima i započetih pregovora sa poslovodnim rukovodstvom FCA.
ZAHTEVI:
Među četiri zahteva u odluci o štrajku je povećanje osnovne zarade zaposlenih na 45.000 dinara.
Zahteva se i novi način organizacije proizvodnje ili prijem novih radnika na zameni odsutnih koji su na porodiljskom ili dužim bolovanjima da bi se rasteretio radnik koji sada obavlja po nekoliko operacija.
Radnici zahtevaju da se naknada za dodatne troškove koje imaju zbog dolaska na posao van standardnog radnog vremena kada nije organizovan javni prevoz, odnosno pre 05:00 časova ili posle 22:00 časa.
Među zahtevima je isplata i uvećanje bonusa za 2017. i 2018. godinu.
-------------
Predsednik štrajkačkog odbora Zoran Marković rekao je novinarima u Kragujevcu posle sastanka sa radnicima druge smene da radnici neće prekinuti štrajk dok od poslodavca ne dobiju ponudu za četiri zahteva, koja bi odgovarala štrajkačima.
"Minimum ponude poslodavca je da se u organizaciji rada primenjuju najviši standardi grupacije Fijat. Mora da se dogovori već iskomunicirani bonus efikasnosti i povećanje zarada za oko 50 evra neto. Radnik u Fijatu u Srbiji radi za oko 300 evra, ako mu kompanija da 355 evra neće povrediti nijedan propis, ili svoju internu odluku", rekao je Marković.
On je rekao da rukovodstvo vrši pritisak na štrajkače tako što ih informiše da je moguć odlazak kompanije iz Srbije ili da mogu da ostanu bez posla, ako kompanija bude novčano kažnjena po domaćim propisima, jer ne poštuje rešenje inspekcije rada od 26. juna za početak pregovora sa štrajkačima.
Prema rečima Markovića, Memorandum sa Fijatom je potpisan 2008. godine i nemoguće je da Fijat nije znao da da mora poštuje zakone zemlje u kojoj ima proizvodnju jer to stoji i u kodeksu grupacije.
"Naš Zakon o štrajku je iz 1996. godine, po kome poslodavac mora da pregovara kada do štrajka dođe", naveo je Marković.
On je rekao da za sada ne postoji namera da protiv Fijata bude podneta tužba zbog nepoštovanja zakona, već štrajkači samo pokušavaju da Fijat dovedu za pregovarački sto.
"Imamo podršku metalaca iz Italije, Srbije i zemalja u regionu. Ako Fijat ne sedne da pregovara, tražićemo neki novi način sindikalne borbe u okviru zakona, jer ne želimo da nijedan radnik u kompaniji dobije otkaz", kazao je Marković.
Premijerka Srbije Ana Brnabić pozvala je danas radnike Fijata, sindikate i štrajkački odbor da prekinu štrajk kako bi se selo za pregovarački sto.
Zvezdan Terzić tražio da ga pitaju sve: Zaradili smo 420 miliona evra, neću da pričam o dugu!
"Ostanite kod kuće, izbegavajte putovanja": RHMZ izdao hitno upozorenje, prvi put se pokreće ovaj sistem
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Sve što treba da znate o Crvena zvezda - Partizan: Prvi derbi u ABA ligi, a već se odlučuje cela sezona!