Kako list navodi, na ovakve mere rusku stranu je naterala odluka Vašingtona da ne vrati imovinu ruske ambasade u Vašingtonu koja je zaplenjena u decembru 2016. godine, prenosi Interfaks.

Ovo pitanje ostalo je nerešeno i nakon sastanka predsednika Rusije Vladimira Putina i predsednika SAD Donalda Trampa u Hamburgu, navodi se u članku.

"Izvestija" pišu da je, nakon održanih razgovora dvojice lidera na marginama samita G20, gde je o temi diplomatske imovine takođe bilo govora, postalo jasno da SAD nisu saopštile da imaju plan za rešavanje krize.

Udar na Putina: Nove sankcije Rusiji

U tim uslovima, navode izvori lista, Rusija je prinuđena da odgovori recipročno, odnosno da protera 30 službenika američke diplomatske misije i uvede recipročne sankcije prema američkoj imovini u Rusiji.

Moskva je saopštila i da ne želi da uvede ovakve mere, ali da ne može da ostavi bez odgovora neprijateljski akt Vašingtona.

"Postoji preliminarni dogovor o održavanju sastanka u Sankt Peterburgu sa zamenikom državnog sekretara SAD Tomasom Šenonom. Ako ni tada ne dođe do kompromisa, moraćemo da se odlučimo na ovakve mere", prokomentarisao je za "Izvestija" predstavnik Ministarstva inostranih poslova Rusije.

RUSKA ODMAZDA:Amerikanci, naše strpljenje ima kraj

Administracija bivšeg predsednika SAD Baraka Obame je krajem decembra 2016. godine uvela sankcije protiv devet ruskih institucija, kompanija i fizičkih lica, ukljucujući GRU i FSB, zbog navodnog "mešanja u izbore i pritiska na američke diplomate koji rade u Rusiji".

SAD su zabranile pristup stambenim kompleksima, tzv. "seoskim vikendicama", stalnog predstavništva Rusije u Njujorku i ambasade u Vašingtonu, koji su diplomatska imovina. Takođe, 35 ruskih diplomata okarakterisano je kao "persona non grata".

Obama je sankcije "uveo" Trampu, ne Putinu