Na sajtu Poslovi.infostud.com je 2016. godine objavljeno čak 4.605 oglasa iz ove oblasti, što je skoro šest puta više nego 2009. godine kada je objavljeno 796 oglasa, prema rezultatima istraživanja Infostuda.

Rast ponuda poslova prati i rast učešća IT oglasa u ukupnom broju objavljenih oglasa, pa je tako 2009. taj procenat iznosio 5,6 odsto, pretprošle godine su IT oglasi učestvovali sa 18,7 odsto, a 2016. sa 16,6 odsto u ukupnoj ponudi poslova na sajtu.

To ukazuje da je skoro petina ukupnog broja oglasa iz sektora IT-ja, u kom nedostaje 15.000 IT stručnjaka, prema zaključcima sa prošlogodišnjeg stručnog skupa "IT kadrovi - potencijal ili prepreka za razvoj".

Sa druge strane, broj iskusnijih i stručnijih IT stručnjaka na tržištu ne zadovoljava potrebe rastuće industrije, pa potražnja za poslom ne prati ovako veliku ponudu.

Zanimanja koja se najviše traže u Srbiji

Prema istraživanju, IT je među najdeficitarnijim pozicijama, a poslodavci su prethodnih godina mnogo češće tražili zaposlene na ovim pozicijama nego što su oni na njih aplicirali.

Najviše su se tražili stručnjaci koji poznaju sledeće tehnologije: JAVA; PHP, .NET, iOS i Android.

Prema podacima sa sajta Prijemni.infostud.com, ukupna upisna kvota za smerove koji su u vezi sa informacionim tehnologijama je oko 7.700 mesta, tj.oko 15 odsto od ukupnog broja slobodnih mesta.

Podaci, takođe, pokazuju da su fakulteti koji školuju IT stručnjake među najtraženijima na vrhu liste želja budućih brucoša već više od pet godina unazad.

KRENULO IH: Švajcarci traže 100 IT inženjera

U ukupnom broju raspisanih pozicija, povećana je tražnja za stručnjacima na senior pozicijama i onima koji imaju srednji nivo znanja, u odnosu na kandidate na početnim junior pozicijama.

Gotovo trećna kandidata koji se javljaju na IT oglase ima radno iskustvo do 2 godine,dok svaki četvrti ima 3-5 godina iskustva.

Ipak, blizu 25 posto kandidata ima radni statž duži od 10 godina, a otprilike jedna desetina ima radno iskustvo od 8-10 godina, dok je najmanje onih koji sa 5-7 godina staža, ispod 10 odsto.

Skoro polovina kandidata za ove poslove ima završen fakultet ili master, a više od četvrtine ima diplomu visoke škole. Jedna petina kandidata ima završenu srednju školu, dok je najmanje onih koji su završili samo osnovnu školu (0,20 procenata), kao i onih koji imaju doktorat (0,46 odsto).