• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Upucan delfin u Bokokotorskom zalivu!

Izvor mondo.me

U Bokokotorskom zalivu pronađen je delfin kome je podvodnom puškom - harpunom, probijeno repno peraje.

"Institut za biologiju mora u Kotoru je juče dobio informaciju od turista da je primećen povređeni delfin", kazao je za Skala radio doktor Mirko Đurović, direktor Instituta.

Novi incident s ranjenim delfinom usledio je samo dan nakon što je u Stolivu ronilac iz Kotora M.M. (24) s trozupcem ulovio morsku kornjaču i ubio je.

Đurović je podsetio da je Instut nedavno uputio apel građanima i gostima da ne uznemiravaju morsku kornjaču i da je zaobilaze kada je primete u Bokokotorskom zalivu, međutim, ni to nije uradilo plodom, rekao je Đurović.

Gnusno ubistvo ili samoodbrana: Drama s kornjačom

Upitan da ima li još zaštićenih vrsta morske kornjače u zalivu, Đurović je odgovorio da ih ima baš kao i delfina, koji su odomaćeni prijatelji i prava atrakcija zaliva.

Đurović je ponovo zamolio građane i turiste da čuvaju more i morske organizme, verujući da će ubijanje kornjače i ranjavanje jednog od delfina kojih je u jatima u zalivu, biti poslednji put.

On je podsetio da su morske kornjače zaštićene preko nekoliko međunarodnih konvencija i zakonom je zabranjeno njihovo hvatanje, uznemiravanje i ubijanje.

Radost u Boki, stiglo jato delfina (VIDEO)

Morske kornjače su jedan od najstarijih organizama na planeti i morima su plivale još u doba dinosaurusa. Za njih je karakterističan dug životni vek i do 80 godina. Dužina oklopa kreće se od 60 cm do metar i 20, a težina može dostići i više od 150 kg. Morske kornjače dišu plućima i zato povremeno izlaze na površinu mora da udahnu vazduh. Zadržavanje na morskoj površini traje od 5 do 7 minuta, a potom zarone do dubine od hiljadu i 200 metara i do 5 sati mogu da provedu u vodi.

"Budući da morska kornjača često izroni kako bi uzela dovoljnu količinu vazduha, i iz dubine dopliva do ispod ponti i samog plićaka, susret sa kupačima je različit. Međutim, kornjače su potpuno bezopasne", kazao je Đurović.

Velika glavata kornjača koja je najčešći stanovnik Bokokotorskog zaliva, zatim zelena kornjača koja je ređa i treća vrsta poznata kao kožasta kornjača, jedna od najvećih kornjača koje žive na planeti zemlji.

"Potpuno je bezopasna, ali ukoliko je ljudi izazivaju i pokušavaju uhvatiti, njen ugriz bi izazvao ozbilju povredu", kaže Đurović i dodaje da su ovih dana morske kornjače u velikoj opasnosti, u špici turističke sezone, kada je zaliv pun plovila.

Komentari 25

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ping pong

Usli u NATO, pa se osilili,pa udri po neduznima. NIjedan junak da i da udari na neku ajkulu,belu.

Milan

Danny Crane :-D

Hjuman

Osilili su se ovi u CG, prvo kornjaca pa sad delfin, misle NATO ce ih braniti.

special image