Na protestu je bilo oko 100 radnika Goše koji su u štrajku od 28. marta ove godine zbog neisplaćenih zarada od 2014. godine, nepovezanog radnog staža i neoverenih zdravstvenih knjižica, a podršku su im dali radnici beogradskog IMT-a.
Učesnici protesta su na kratko blokirali saobraćaj na raskrsnici ulica Nemanjina i Kneza Miloša, ali su novinarima rekli da ne želeli da izazivaju zastoje u saobraćaju i nezadovoljstvo građana već da vlasti skrenu pažnju da su prinuđeni da zaštitu svojih prava traže u Beogradu.
Oni su najavili nove proteste, verovatno sledeće sedmice, ako ne bude nađeno rešenje za isplatu zaostalih zarada i podsetili da im poslodavac duguje oko 30 plata.
Posle protesta, izjavu novinarima dao je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević.
On kaže da danas nije razgovarao sa radnicima Goše koji su protestovali ispred Vlade Srbije jer je ta fabrika u privatnom vlasništvu, ali je istakao da država pokušava da reši njihov problem na najbolji način.
"Vlada je od prvog trenutka preko Agencije za mirno rešavanje radnih sporova pokušavala da reši problem i bila je uključena u razgovore", rekao je Đorđević.
On je dodao da je Vlada Srbije radnicima Goše pomogla da overe zdravstvene knjižice do 30. septembra, nudila se da posreduje u prodaji proizvoda te fabrike šinskih vozila, ali i ponudila 120 radnih mesta za koje se, kako je rekao, prijavio samo jedan radnik.
Pogledajte fotografije sa protesta našeg reportera:
Okupljeni na protestu su nosili parole - Fabrike radnicima, Radnički protest, 24.000 spornih privatizacija, Plata - šta je to, Vratićemo oteto...
Radnici, koji su u poslednja tri meseca primili samo 100 dinara, po rečima sindikalnih predstavnika, od države traže da stupi u kontakt sa vlasnikom te fabrike i da se nađe rešenje za njihove probleme.
Evo i snimka sa lica mesta:
Goša zapošljava 358 ljudi i bila je u vlasništvu slovačke firme ŽOS koja je prodala kiparskoj kompaniji Lisnart za 4,2 miliona evra.
Predsednik Štrajkačkog odbora Goše Milan Vujičić rekao je novinarima na protestu da je zahtev radnika te fabrike da im Vlada pomogne da ostvare svoja prava jer je pomagala i drugim privatnim firmama, kao što su Fijat, Gorenje i Agrokor.
On je naveo da danas izvršitelji u Goši plene imovinu po tužbi radnika koji su sudski tražili isplatu zaostalih zarada.
"Nije nam jasno kako je država dozvolila da bivši vlasnik Goše, slovački Žos, sebi obezbedi zaradu od sedam miliona evra, tako što državi nije plaćao poreze, a sada premijerka Ana Brnabić tvrdi da je država uplatom doprinosa dala Goši 250.000 evra narodnih para. Zar nisu i onih sedam miliona evra narodne pare", zapitao je Vujačić.
Vujičić je upitao i "ko je omogućio da tajkun iz Slovačke ukrade građanima sedam miliona evra i pobegne iz Srbije''.
Na pitanje koji su sledeći koraci ukoliko današnji protest ne da očekivane rezultate, Vujičić je rekao da će radnici ponovo doći u Beograd.
Među okupljenim radnicima je bio i lider Pokreta ''Dveri'' Boško Obradović.
Ministarstvo privrede saopštilo je ranije da je "Goša" privatna kompanija, ali da je država učinila sve kako bi pomogla radnicima, odnosno da im je obezbeđena jednokratna novčana pomoć od 60.000 dinara po zaposlenom, a da su zdravstvene knjižice radnicima overene do 30. septembra zahvaljujući uplati 6,5 miliona dinara iz budžeta Srbije.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti