Ministar privrede u petak je dobio dopis zaposlenih i rukovodstva u kome su zatražili sastanak i naveli da im nije cilj da razgovaraju o politici, već o očuvanju rada fabrike.
"Drago mi je da su i radnici i rukovodstvo fabrike spremni da sednemo za sto i zajedno razmotrimo trenutno stanje i moguća rešenja. Ponavljam, za konstruktivan razgovor, vrata Ministarstva su radnicima 'Goše' uvek otvorena", poručio je ministar Knežević.
Zbog teškog položaja zaposlenih u ovoj privatnoj firmi u vlasništvu "Lisnart holding limiteda", sa sedištem na Kipru, država je, ističe ministar, spremna da razmotri sve dodatne mogućnosti da pomogne radnicima, iako je, kaže, država do sada već uradila i više od onoga što je mogla.
Država do sada obezbedila jednokratnu novčanu pomoć radnicima, overu knjižica, ponudu za drugi posao, reprogramiranje obaveza koje imaju prema državi.
Štrajk je počeo u martu zbog neisplaćenih plata i neoverenih zdravstvenih knjižica.
Dugovanja Goše prema radnicima su u proseku po 600.000 dinara ili po 20 mesečnih plata.
Država je tokom štrajka radnicima uplatila pomoć od po 60 hiljada dinara i overila je radnicima zdravstvene knjižice do 30. septembra 2017.
Vlasnik kompanije, firma Lisnart sa Kipra, ne duguje samo radnicima nego i Republici Srbiji. Država je, zato, ponudila reprogram duga za porez koji iznosi više od 500 miliona dinara za poreze, doprinose i povezivanje staža.
Za vreme trajanja štrajka na račun svakog radnika "leglo" je po 130.000 dinara. Vlada je svakom radniku uplatila socijalnu pomoć u iznosu od 60.000 dinara, dok su od Goše dobili po 70.000.
Da bi prekinuli štrajk radnici traže da im Goša uplati deodugovanja i da se obaveže u kom će periodu uplatiti ostatak. S druge strane, država i Goša tvrde da uplate ne može biti dok ne počne proizvodnja, što bi fabrici donelo prihode.
U štrajku je, inače, oko 250 radnika. Oko 70 njih je na poslu, a to su mahom oni koji posao obavljaju u kancelariji.
Ministar privrede veruje da će Fabrika šinskih vozila za neki dan početi da radi u određenim segmentima, ali i da su pregovori sa Gošom "mačka u džaku" sve dok se ne pojavi vlasnik - Lisnart holdings limitid sa Kipra.
Knežević je, nakon današnjeg sastanka sa radnicima i rukovodstvom Goše u Ministarstvu privrede, rekao za B92 da je privatizacija Goše sprovedena pod sumnjivim okolnostima i da se neko tu očigledno materijalno oskoristio i izrazio uverenje da će "nadležni organi imati posla u Goši".
"Status Goše je poznat. Privatizacija je izvšena pod sumnjim okolnostima, verujem i da će nadležni organi imati posla tu. Mi pokušavamo kao država da neke poslove Goši završimo, sa Železarom, Železnicom, ali to su sve kratkoročne mere. Ne možemo da se mešamo u odluke vlasnika, to su privatne odluke. Ssta ako se on ne složi", kaže Knežević.
On je naglasio da su državi ruke prilično vezane pošto je Goša sada potpuno privatna firma, za razliku od Fijata gde država ima 33 odsto vlasničkog udela i slično.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina