Stav AKB je da širenje mreže pružalaca usluga besplatne pravne pomoći nije u interesu građana, saopštila je ta nevladina organizacija koja ima suprotan stav od AKB.
Građanske inicijative su navele da se "interes građana može meriti samo dostupnošću besplatne pravne pomoći koja je u praksi na zabrinjavajuće niskom nivou".
Podseća se da su udruženja građana "koja su do sada pružali besplatnu pravnu pomoć, angažujući i advokate i pravnike i aktiviste, nastala upravo zbog toga što je postojala velika potreba najugroženijih".
Navodi se i da organizacije civilnog društva koje se bave pružanjem pravne pomoći, "rade striktno u zakonskim okvirima od samog nastajanja".
Ističe se da je jedna od preporuka UN, u okviru Globalne studije o pravnoj pomoći, da "civilno društvo i ostali nevladini akteri mogu da igraju ulogu u državnom okviru za pružanje pravne pomoći, kroz alternativne pružaoce pravne pomoći.
Građanske inicijative su pozvale AKB da uvaži one aktere civilnog društva koji su omogućavali besplatnu pravnu pomoć ugroženim kada im je ona bila neophodna.
"Advokatura i civilno društvo morali bi da budu saveznici, naročito u Srbiji pred kojom trenutno stoje veliki izazovi u ostvarivanju građanskih prava i sloboda i uspostavljanju vladavine prava", navodi se u saopštenju.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Pretučena Sloboda Mićalović: Poznata glumica se nalazi u Urgentnom centru