MONDO je danas obišao Osnovnu školu "Sveti Sava" u beogradskom naselju Vrčinu, u kojoj smo na licu mesta mogli da vidimo kako u realnosti izgleda sprovođenje ideje o ukidanju socijalnih razlika među decom uvođenjem školskih uniformi.
Škola je lepa, sređena i prvo što primetite je veliki plakat kojim se oni koji prvi put dolaze "u goste" obaveštavaju da ova osnovna škola ove godine obeležava 190 godina postojanja.
Na ulazu nas dočekuje sekretarica škole, ponosna, i slatka devojčica - dežurna.
Vidim, u uniformi je, i nije mi baš najjasnije o čemu se radi, pošto je poziv iz Ministarstva bio intoniran tako da bi se dalo zaključiti da je reč o početku uvođenja unificirane školske odeće.
Prilazim devojčici, pitam je l' joj to školska uniforma. Klima glavom, potvrdno. Vidim, malo ju je zbunila gužva u predvorju škole. Ali, nasmešila se, pa je pitam je l' joj to nova uniforma. Kaže - nije, nosi je od prvog razreda.
"Pa koji si sad razred?".
"Četvrti", kaže ponosno.
Sad mi tek ništa nije jasno... Pitam sekretaricu škole da li deca nose uniforme, kaže nose, ovo je četvrta godina.
Ali, ubrzo shvatamo o čemu se radi.
Devojčica sa kojom sam razgovarala ima uniformu u formi kecelje, kaputić s kratkim rukavima, bordo, s velikim džepovima i kopčanjem spreda. Deluje udobno i zgodno. Njen drugar, sa kojim "deli" dežurstvo danas, ima istu takvu, teget.
A nas uvode u učionicu punu radoznalih glavica. Prvačići, sređeni kao za izložbu. Medeni, istini za volju (kao i sva deca) i ponosni. Sede u klupama u kompletićima sive boje. Dečaci imaju sako i pantalone, devojčice blejzer i suknjicu, golubijeplave košulje, narandžaste kravate i tregere. Narandžaste čarape. Svi u istim patikama, nalik na "starke".
Slatki, slatki... Uzbuđeni što su u centru pažnje, kažu - sviđaju im se uniforme.
Ispostavilo se da je u pitanju pilot-projekat, koji bi trebalo svima nama da pokaže kako uniforme mogu da izgledaju.
Uniforme je, odazvavši se na molbu Ministarstva prosvete, kreirala Dragana Ognjenović. I vidi se, nije da se ne vidi, sve je - savršeno.
Da je ovo samo početak, objasnio je i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević: "Uz pomoć onih koji se razumeju u modu, želeli smo da pokažemo kako ovo zaista može da izgleda. Deca izgledaju kao iz nekog časopisa, ovo nije školska kecelja koju pamte ranije generacije. Ovo je nešto što je zaista lepo, onako, da se svako ko vidi - oduševi".
I stvarno jeste, slatka su deca...
Dragana Ognjanović je objasnila da je kreirajući ove uniforme prvo "zaboravila na postojanje onih prethodnih koje niko nije želeo da nosi".
"Razgovarajući sa decom, shvatila sam da su ona mnogo prijemčivija za ideju o uniformama nego mi. Deci tu ništa nije bilo neobično i ja sam se vodila idejom da školska uniforma treba pre svega da formira nečiji stav i držanje".
Kreatorka kaže da otpori jesu veliki, ali da je to uvek slučaj kad su promene u pitanju.
"Meni je važno što su ovu uniformu deca prihvatila, jer vi njih ne možete da naterate da nešto obuku ako oni to neće. Najvažnije mi je bilo da se njima to dopadne, i u tome smo i uspeli."
Ono što je važno je da su uniforme kompletno sašivene u Srbiji, ništa nije kupljeno osim patika.
"Uniforme su izrađene od pretežno prirodnih materijala. Košulje su 95 odsto pamuk s pet posto elastina, čarape su 100 odsto pamuk, a pantalone, suknje i blejzeri su izrađeni od mešavine prirodnih i veštačkih materijala, koji se koriste upravo za izradu uniformi, tako da su otporne na gužvanje", kaže Dragana Ognjenović i podseća da "niko od nas, a naročito ne deca, ne bi trebalo da bude oglasna tabla modnih kuća".
Ministar je dodao:
"U mnogim zemljama sveta imate nekoliko tipova tih uniformi, deca mogu imati sportsku verziju, svečaniju verziju... Ali, uniforma mogu biti i samo majice, sve zavisi od toga kako će se dogovoriti škole i roditelji dece koja ih pohađaju. Uvođenje uniformi biće jedan ciklus, trajaće duže, ali mi ćemo se potruditi da iz fondova Ministarstva pomažemo koliko god budemo mogli".
Uvođenje uniformi je važno jer se deca tako uče socijalnoj jednakosti i usvajaju jedan lep model ponašanja.
"Kad su škole sređene, kad su deca lepo skockana, verujte onda im manje gluposti pada na pamet", kaže ministar.
Ali, ne može da se ne postavi pitanje cena. Ovakav jedan komplet, koji nam je predstavljen u Vrčinu, košta oko 6.000 dinara, a svima nam je jasno da jedan komplet nije dovoljan. Dakle, moraće roditelji da imaju bar dva kompleta po detetu, što je 12.000 dinara. Veliki izdatak, uz sav školski pribor...
"Ovo je uzeto samo kao primer. Postoje škole koje će se odlučiti samo za majice, postoje škole koje će se odlučiti za ovakve komplete, to je sve stvar dogovora", objašnjava ministar Šarčević.
"Ceo proces uvođenja uniformi u škole trajaće oko dve godine jer smo svesni da nema novca. Ali, neće svi đaci u Srbiji izgledati isto, i ne bi ni trebalo da izgledaju isto. Svaka škola imaće svoj identitet, o kojem će odlučiti đaci, nastavnici i roditelji".
Trenutno, u Srbiji uniforme nose đaci između 500 i 600 škola koje su se opredelile za tu opciju. U nekim školama, đaci već nose uniforme, u nekima će ih vrlo brzo nositi.
U nekima, kao što smo danas videli, đaci već nose uniforme, ali onda dobijaju i nove, da vidimo kako to može i lepše da izgleda...
Đačke uniforme
Minsitarstvu prosvete i Dragani Ognjenović zahvalio se i menadžer Grada Beograda, Goran Vesić, koji je izrazio zadovoljstvo što je za ovaj pilot-projekat odabrana jedna beogradska škola.
"Za nas je zaista važno da se počne sa tim izmenama u školama i grad će aktivno učestvovati u tome. Očekujemo da će se zaštititi termini između 19 i 21 sat u školskim sportskim salama, odnosno da ti termini neće biti na raspolaganju za komercijalno iznajmljivanje. Grad ima u planu pokretanje besplatnih škola sportova, u kojima će biti angažovani profesori fizičkog, što će roditeljima omogućiti da decu upišu na neki sport potpuno besplatno", izjavio je Goran Vesić.
Što se unifomi tiče, Grad će pomoći.
"Svojim fondovima ćemo pomoći koliko god bude bilo moguće, ali želim da budem jasan - školske uniforme nisu nikakav dodatni trošak, jer roditelji svakako deci moraju da kupe garderobu. Jedina je razlika što će biti u pitanju - uniforma. S druge strane, deca time dobijaju mnogo, ne samo što se ukidaju socijalne razlike, već se jača i duh zajedništva i osećaj pripadnosti školi".
I to jeste zaista plemenita ideja, nema spora. Jedino... nekako se malo teže u taj koncept uklapa činjenica da je od tri odeljenja prvaka koja su ove godine upisana u školu "Sveti Sava" u Vrčinu, divne, nove, dizajnerske uniforme dobilo samo jedno odeljenje... Ostali će nositi - bordo i teget kecelje, kao i njihovi stariji drugari.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!