Investicija je vredna oko 300 miliona evra, a ugovor je na 25 godina.

Ugovorom je predviđeno da partner prvo sanira postojeću deponiju "Vinča", staru više od 40 godina, a očekuje se da izgradnja postrojenja počne naredne godine, i da traje oko tri godine.

Osim prerade otpada, u novoj fabrici prozivodiće se i toplotna i električna energija.

Gradonačelnik Mali istakao je da je taj ugovor jedan od najvažnijih, ako ne i najvažniji u poslednjih nekoliko decenija, kojim se rešava višedecenijski problem deponije u Vinči.

"Partneri će potpuno sanirati deponiju Vinča, najcrnju ekološku tačku u Evropi", rekao je Mali nakon potpisivanja ugovora u Starom dvoru.

Evo ko je privatni partner Grada za deponiju Vinča

U novom postrojenju proizvodiće se i električna i toplotna energija, čime će se potpuno zaokružiti novi proces upravljanja otpadom u gradu.

"Nas će ovaj projekat naterati da budemo još efikasniji, da gradimo što veći broj reciklažnih dvorišta po gradu kako bismo što više komunalnog otpada reciklirali, a ono što ne može da se reciklira, prerađivaće se u novoj fabrici", rekao je Mali.

undefined vinča deponija smeće

Gradonačelnik je podvukao da je reč o najvećem ugovoru o javno-privatnom partnerstvu u ovom trenutku u ovom delu Evrope, a da je vrednost oko 300 miliona evra, što je, kaže, ogromna investicija za grad i znači otvaranje novih radnih mesta.

"Za Srbiju i Beograd ovaj projekat je pozitivna poruka. Teško je da nađete partnera ako niste stabilna zemlja i atraktivna za investore i to na 25 godina", rekao je Mali.

Dodao je da će se nadležni truditi da budu efikasni u izdavanju građevinskih dozvola, kako bi što pre počela realizacija projekta.

On je podsetio da je Skupština grada 2015. godine donela odluku da se projekat pokrene, ističući da je potpisivanje ugovora ispunjenje datog obećanja da će problem "Vinče" biti rešen.

Konačno: Beograd će dobiti postrojenje za otpad!

Predstavnica kompanije Suez Mari An Debon istakla je da je ta kompanija spremna da zajedno sa gradom napravi korak ka unapređenju kvaliteta života u Beogradu izgradnjom postrojenja za preradu otpada.

U toj fabrici, dodala je, prerađivaće će se velika količina otpada i istovremeno proizvoditi oko 80 miliona kilovatsati električne energije u Beogradu.

"Najveći ugovor o javno-privatnom partnerstvu skrenuće pažnu drugim investitoraima na Srbiju i Beorgad i sigurna sam da će uspešna realizacija projekta poslati poruku međunarodnoj zajednici, a Suez će nastaviti da ulaže u Srbiju i Beograd", podvukla je Debon.

Ona je podsetila da je ta kompanija u Srbiji bila prisutna pre 30 godina, kada je izgrađeno postrojenje za tretman otpadnih voda u Makišu.

Hiroši Sato, iz kompanije "Enviromental Investments Limited", istakao je da je važno očuvanje životne sredine i održivog razvoja u čitavom svetu i dodao da je uveren da će projekat pomoći da se u Beogradu i Srbiji uspostavi ekološki pogodno i prosperitetno društvo.

Inače, u novom postrijenju tretiraće se otpad koji ne može da ide u reciklažu, dok će u međuvremenu, do izgradnje fabrike, grad u svim opštinama napraviti reciklažna dvorišta za odvajanje otpada koji može da se reciklira.

Osim ugovora o javno - privatnom partnerstvu grada o pružanju usluge tretmana i odlaganja komunalnog otpada, potpisani su i ugovor o zakupu zemljišta u Vinči, kao i ugovori privatnog partnera sa podizvođačima.