"Kada vidim slike i kada znam da su ljudi udarani, gurani i da je čak jedna osoba hospitalizovana, ne mogu, a da ne izrazim žaljenje i izvinjenje u ime policajaca koji su intervenisali", izjavio je Enrik Miljo, preneo je Rojters.

Prema podacima katalonskih zdravstvenih zvaničnika, u policijskoj akciji u vreme održavanja referenduma o nezavisnosti Katalonije povređeno je oko 900 ljudi.

Katalonija: Ponedeljak! Španija: Biće ZLO! (VIDEO)

Ovo je prvo izvinjenje nekog od španskih vladinih zvaničnika vezanih za sukobe koji su izbili u vreme održavanja referneduma o nezavisnosti Katalonije, koje predstavlja pomirljiv gest prema katalonksim liderima, koji planiraju da proglase nezavisnost Katalonije od Španije, navela je britanska novinska agencija.

undefined katalonija referendum policija

ZAŠTO KATALONCI HOĆE NEZAVISNOST?

Krvavi sukobi u nedelju, 1. oktobra 2017. godine, nemilosrdni obračun policije sa građanima Katalonije na biračkim mestima i na ulicama, doveli su do potpune nestabilnosti u tom delu Evrope, koji može da se prelije i na neke druge zemlje i regione.

Katalonija ima populaciju od 7,5 miliona stanovnika, a ovaj region Španije smatra se najbogatijim i njegova ekonomija je snažnija od ekonomija Finskej ili Portugala.

Ideja o nezavisnosti nije novijeg datuma. Štaviše! Vratimo se u prošlost...

U 12. veku, ovaj deo severoistočne Španije, bio je kraljevina Aragon. U 15. veku kralj Aragona Ferdinand oženio je kraljicu Izabelu, koja je bila vladarka najvećeg regiona Iberijskog poluostrva - Kastilje i Leon.

Poređenje Kosova i Katalonije - šta kaže Haradinaj

Tokom vekova Katalonija je uvek imala najveći stepen autonomije - svoje zakone, kulturu, običaje, jezik...

Ali, početkom 18. veka, izbio je veliki Rat za špansko nasleđe. Kralj Felipe Peti je sa svojom vojskom porobio Kataloniju, posle 15-mesečne opsade. Katalonci su bili ugnjetavani, izgubili su atribute polunezavisnog regiona.

To je sve trajalo do 1931. godine, kada je Španija ponovo postala Republika i tada je Katalonija ponovo osetila boljitak.

Međutim, tokom Španskog građanskog rata i režima generala Fransiska Franka, Katalonija je ponovo marginalizovana. Na hiljade Katalonaca je bilo pogubljeno, Franko je uveo stroge resitrikcije upotrebe katalonskog jezika.

Posle Frankove smrti, 1975. godine, demokratija je zavladala Španijom, a Katalonija je postala jedan od 17 autonomnih regiona. Katalonci su dobili svoju skupštinu, policiju, obrazovni sistem, ekonomija je jačala...