Katalonski lider Karles Pudždemon, koji je danas otputovao u Brisel "na razgovore sa advokatima", zatražiće u Belgiji politički azil, tvrde španski medijij.
List "El Pais" piše da mu je u izvorima ministarstva unutrašnjih poslova potvrđeno da su s Puždemonom u Brisel otputovala najmanje četvorica saradnika, ali nije mogao da dobije nezavisnu potvrdu za navode katalonskih medija da će oni u Belgiji tražiti politički azil.
Vest da je Pudždemon u Briselu objavljena je nakon što su tokom prepodneva svetske agencije postavljale pitanje gde se Pudždemon nalazi.
Podsećamo - Belgija je juče ponudila azil Pudždemonu. "Odobravanje političkog azila katalonskom lideru u Belgiji ne bi bilo nerealistično ukoliko bi on to zatražio", izjavio je naime belgijski ministar za migracije Teo Franken. Ne zna se da li je Pudždemon "zbrisao" u Brisel ili je tamo na nekom od sastanaka.
Sve bi trebalo da bude jasnije u poslepodnevnim satima, pošto bi Pudždemon iz Brisela tada trebalo da se obrati javnosti, objavio je list "Vanguardija".
Belgijski advokat Pol Bekert izjavio je danas da je smenjeni katalonski lider Karles Pudždemon bio u Belgiji i da ga je angažovao kao advokata, ali nije potvrdio da li će raditi sa Pudždemonom na zahtevu za azil.
"Mogu da potvrdim da me je Karles Pudždemon angažovao kao pravnog zastupnika, kao i da je trenutno u Belgiji", rekao je Bekert agenciji Rojters u telefonskom razgovoru.
Katalonski portal El Periodiko potvrdio je da je još pet katalonskih vladinih zvaničnika otišlo u Belgiju kako bi, uz svrgnutog predsednika Karlesa Pučdemona, zatražili politički azil.
Da se situacija komplikuje pokazuje i činjenica da je državni tužilac Španije Hose Manuel Maza, zatražio danas da se podignu optužnice za pobunu i podsticanje na pobunu protiv lidera Katalonije zbog pokušaja odvajanja tog regiona od Španije, za šta su predviđene višegodišnje kazne zatvora - od 30, 15 i šest godina zatvora.
Navodi se da je Maza zatražio i podizanje optužnica zbog pronevere fondova. Rojters piše da se sada, prema španskom pravosudnom sistemu, zahtev tužioca upućuje sudiji na razmatranje.
Katalonski parlament izglasao je u petak nezavisnost, nakon čega je španski Senat odobrio vladi premijera Marijana Rahoja da uspostavi direktnu kontrolu Madrida nad Katalonijom.
Ceo dan glavni pitanje je bilo gde je Pudždemon, a on se ranije danas i šalio na Instagramu...
Dok se svet pitao da li će doći na posao, on je postavio fotografiju dvorišta zgrade regionalne katalonske vlade u Barseloni.
Uz tu fotografiju na katalonskom je svima poželeo "dobro jutro" i dodao smajli.
To je, javlja AP, mnoge ostavilo u nedoumici da li se on nalazi u zgradi vlade koju je premijer Španije Marijano Rahoj prethodno raspustio.
Španski zvaničnik izjavio je da je katalonski parlament i zvanično raspušten, kao i da će njegov predsednik voditi prelazni Odbor zakonodavaca, sve do održavanja izbora 21. decembra.
Portparol parlamenta izjavio je da je predsednica parlamenta Karme Forkadel otkazala sastanak predsednika regionalnih skupština, koji je bio ranije zakazan, prenosi AP.
Katalonski parlament otkazao je današnju sednicu nakon što je španska vlada preuzela potpunu kontrolu nad tim regionom, rekao je izvor iz parlamenta. Time je regionalno zakonodavstvo prihvatilo naredbu Madrida za raspuštanje, javlja Rojters.
Policija izbacila napolje katalonskog ministra
Član raspuštene katalonske vlade Džosep Raul odbacio je danas odluku o otpuštanju jer je došao na posao i postavio na društvenu mrežu fotografiju iz kabineta, javlja AP.
"U kancelariji, praktikujući odgovornosti koje nam je poverio narod Katalonije", objavio je Raul na Twitteru iznad fotografije u kabinetskoj fotelji.
Raul je bio visoki zvaničnik za teritorijalna pitanja u Kataloniji.
Dvojica policajaca ušla su u zgradu u centru Barselone i nakon nekoliko minuta izašli iz nje sa Raulom, koji je novinarima i pristalicama rekao da će nastaviti da radi.
Katalonski lideri koje je u petak dramatično otpustila centralna španska vlada, pozvali su na "demokratsko suprotstavljanje" Madridu, što je povećalo strah širom Evrope da bi najgora kriza u Španiji poslednjih decenija mogla da postane još gora.
"Ne možemo da priznamo državni udar protiv Katalonije, niti bilo koju od anti-demokratskih odluka (španske vlade)", napisao je u autorskom tekstu za vikend izdanje neimenovanog katalonskog lista zamenik predsednika regionalne vlade Oriol Žunkeras.
Španski List "La Vangardija" u nedelju je izvestio da su članovi kabineta katalonske vlade koji su sada pod kontrolom centralne vlade Španije, napustili svoje kancelarije.
Neki od ministara u centralnoj španskoj vladi saopštili je da su ubeđeni da će se javni službenici u Kataloniji povinovati naredbama i podsetli da bi oni koji ne učine tako mogli da izgube posao.
Pored toga što je raspustio vladu Katalonije, što je korak bez presedana od kako je pre četiri decenije Španija povratila demokratiju, španski premijer Marijano Rahoj je raspustio i regionalni parlament i zakazao regionalne izbore za 21. decembar.
Katalonija, koja ima sopstveni jezik i drugačiju kulturu, čini oko 16 odsto populacije Španije i raspolaže petinom državne ekonomije.
Katalonski parlament izglasao je u petak nezavisnost, nakon čega je španski Senat odobrio vladi premijera Marijana Rahoja da uspostavi direktnu kontrolu Madrida nad Katalonijom.
Partizan izgubio uz zvuk sirene! Opet nije ušla kada je bilo najvažnije, serija poraza sve duža!
Navijač u dresu Barselone ušao na Marakanu: Delije sa kapuljačama mu odmah prišle, evo kako se sve završilo
Da li je vreme za alarme u Partizanu? Četiri uzastopna poraza u Evroligi, a najteže tek dolazi
"Došli su na odmor, ali idu kući sa porazom" Trener Pariza peckao Grobare zbog poraza za infarkt
Ovako je Partizan izgubio utakmicu u Parizu: Katastrofalna greška Marinkovića na 100 sekundi do kraja!