Beogradski izbori - SDP možda sa SPS na izbore
MONDO/Stefan Stojanović 


Ljajić je u intervjuu "Blicu" kazao da "još nije bilo nikakvih dogovora", ali da će SDPS "svakako prvo razgovarati sa sa Srpskom naprednom strankom" i da od ishoda tih razgovora "zavise sledeće aktivnosti".

Na konstataciju da su sve glasnije najave da bi SDPS mogao da bude na listi i sa SPS, Ljajić je podsetio da je njegova stranka "na pokrajinskim i nekim lokalnim izborima već bila u koaliciji sa SPS".

"Ostvarili smo dobre rezultate i taj savez je više nego korektno funkcionisao. SPS je za nas svakako mogući partner i za beogradske izbore", istakao je Ljajić.

O tome ko bi za njega bio prihvatljiv kandidat za gradonačelnika, Ljajić kaže da će "kandidata odrediti vodeća stranka sa kojom će SDPS biti u koaliciji".

"Bilo bi poželjno da bude neko ko će privući i nove glasače, ko ima rezultate u poslu kojim se bavi i pozitivnu percepciju u javnosti. Naravno, mnogo je lakše dati profil budućeg gradonačelnika nego konkretan predlog", kazao je Ljajić.

Upitan da oceni kako je Siniša Mali vodio Beograd i ima li dosadašnji gradonačelnik s čim pred birače, Ljajić je odgovorio da je "Siniša Mali dobro radio svoj posao, uprkos konstantnom pritisku pod kojim je bio od početka mandata".

ON je prvi na listi SNS-a za BG izbore?

"Beograd je danas jedno veliko gradilište i to bi trebalo da bude važan faktor u predstojećoj kampanji", rekao je Ljajić.

Na konstataciju da je sve izvesnije da opozicija neće biti u jednoj koloni i pitanje da li opozicione stranke mogu tako razjedinjene da ugroze vlast u Beogradu, Ljajić je rekao da je "od početka bila nerealna ambicija da opozicija ide u jednoj koloni".

SNS ODLUČIO: U martu samo gradski izbori!

"Kako vreme odmiče, čini se da će tu biti više posvađanih kolona koje će se međusobno boriti za prvo mesto u opoziciji. Ovo me podseća na stanje u opoziciji sredinom devedesetih godina. No, i pored toga, vlast mora pristupiti ovim izborima krajnje odgovorno, zato što je koalicioni postizborni potencijal opozicije veći i širi nego vladajućih stranaka. Uprkos trenutnim svađama svi bi se lako udružili posle izbora, ako budu u prilici", ocenio je Ljajić.

Na pitanje ima li vlast razloga da se plaši povratka na političku scenu bivšeg gradonačelnmika Beograda Dragana Đilasa, Ljajić je kazao da "vlast pre svega treba da se plaši atmosfere koja se pravi, a po kojoj je ona već pobedila i ostaje samo da se funkcije podele".

"Najteže se dobijaju već dobijene utakmice. A ova utakmica još ni počela nije. SNS i stranke vladajuće koalicije jesu favoriti na papiru, ali samo ako opoziciju sa Djilasom ili bez njega, u jednoj ili više kolona, shvate kao respektabilnog protivnika", naveo je Ljajić.

On je na pitanje da li bi se iznenadio ukoliko ipak bude i vanrednih parlamentarnih izbora, uz beogradske, i da li su izbori za republički parlament uopšte potrebni, odgovorio da je "više puta već govorio da nam vanredni parlamentarni izbori nisu potrebni zbog stabilne većine i velikih poslova i reformi koje moramo da obavimo".

"Izbori sve te aktivnosti znatno usporavaju ili čak zaustavljaju. A mi, da bismo stigli one koji su ispred nas, ne možemo da hodamo, već trčimo sprint. Nažalost, u našim uslovima nikada ne možete izbore da isključite, posebno što politička klima postaje sve ostrašćenija. Poslednja dešavanja u parlamentu to najbolje govore", naveo je Ljajić.

Ljajić je rekao i da je na početku njegovog mandata 2014. devizni priliv Srbije od turizma bio 865 miliona evra, a da će ove godine iznositi 1,2 milijarde evra, kao i da ga "frustrira činjenica" što je Srbija i dalje nije član Svetske trgovinske organizacije, kao i to što ne vidi spremnost zemalja regiona za ukidanje svih vancarinskih barijera i formiranje zajedničkog ekonomskog prostora.