undefined uključene lampice

Novogodišnja jelka u centru Beograda izazvala je mnogo komentara, jer je procurela informacija da je plaćena 83.000 evra. O tome su pisali i mnogi inostrani mediji.

Tog dana kada se pojavila ta informacija, gradonačelnik Siniša Mali je rekao da će ugovor sa dobavljačem jelke, koja je postavljena na Trgu Republike, biti raskinut.

"Zvao sam sekretara koji je to sprovodio i tražio sam da se raskine ugovor sa dobavljačem koji je dobavio tu jelku. Ukoliko bilo šta zakonski nije urađeno kako treba, biće svi pozvani na odgovornost", rekao je Mali novinarima u Skupštini grada pre nekoliko dana i istakao da će novac, ukoliko je dat, biti vraćen u budžet grada.

Gostujući danas na TV Hepi, Mali je istakao da se priča o jelki pojavila tokom rasprave o budžetu za narednu godinu i istakao je da Beograd "želi jelku od 18 metara", kao i da na nju postoji garancija od 10 godina. Rekao je i da je jelka za prošlu godinu bila skuplja od ove.

"Čitava priča oko jelke nastala je u trenucima kada smo u Skupštini grada branili predlog budžeta. Tom prilikom su izneti neistiniti podaci vezani za cenu, kao i da je najskuplja na svetu. Jelka iz 2016. godine plaćena je 12 miliona dinara, odnosno više nego ovogodišnja, a sada se nalazi na Trgu Slavija. Želimo jelku od 18 metara, želimo da grad bude ukrašen i da nastavi da privlači turiste kojih nikada nije bilo više u Beogradu, jer grad planira da tokom novogodišnjih praznika od turizma zaradi 24 miliona evra", rekao je Mali.

On je naglasio da je visina jelke 18 metara, kao zgrada od šest spratova, teška je gotovo tri tone, ima 80.220 grama aluminijumske podloge i 860 ukrasa.

"Na tenderu je pobedila firma 'Kip lajt' (Keep light), koja sa Beogradom posluje od 1999. godine i najviše zaključenih ugovora ima iz perioda prethodne vlasti. Jelka ima garanciju na 10 godina i očekujemo da će najmanje toliko još krasiti Trg republike u vreme novogodišnjih praznika. Kompanija 'Kip lajt' je doniranjem jelke pokazala da kao i svi Beograđani voli svoj grad. Potpuno je normalno da svaki evropski, svetski grad želi da ima što lepšu i višu novogodišnju jelku. Kupovina jelke nije trošak, već investicija, jer će trajati najmanje 10 godina", rekao je Mali, odgovarajući na žestoke kritike opozicije i perfomansa Demokratske stranke, čiji su aktivisti u nedelju zasuli jelku kesama i toalet papirom.

Mali je rekao i da je "ponosan na rezultate koji su ostvareni u poslednje tri i po godine, pre svega finansijske konsolidacije".

Govoreći o planiranom budžetu, on je istakao da je budžetski deficit smanjen tri puta i da Beograd više nije grad koji grca u dugovima.

"Naše javne finansije su potpuno stabilne i to je osnova za nove investicije, a mi u ovom trenutku na računu grada imamo 14 milijardi dinara. Taj novac investiramo u putnu infrastrukturu, kanalizaciju i vodovod, ali i u nove vrtiće, tu su i socijalna davanja. Posebno smo ponosni što smo vratili sve dugove za socijalu, pa Grad Beograd više ne duguje ni dinar. Uspeli smo za tri i po godine da dovedemo nezaposlenost na najnižu brojku u istoriji. Sada je taj broj 88.120, a 2013. godine je iznosio oko 109.000, što je ogroman uspeh i to pokazuje da smo bili u pravu kada smo se borili za nove investicije i svako novo radno mesto", rekao je Mali. 

Najavio je nove infrastrukturne projekte, tačnije obnovu prometnih saobraćajnica.

"Imamo deset odsto više novca i za socijalnu zaštitu i za kulturu, 3,8 milijardi samo za puteve jer ćemo sledeće godine raditi rekonstrukciju kneza Miloša, cara Dušana, Džordža Vašintona, kraljice Marije i drugih ulica", kaže gradonačelnik.

On je podsetio da Pionirski grad više nije bio mesto za decu, već su tu napravljene skele za rijaliti šou. Tako je za repliku Terazija na Novom Beogradu prethodna gradska vlast dala 600.000 evra.

"Podzemni kontejneri su, takođe, loša investicija. Nas sada kritikuju za ono što smo uradili i zbog toga što pokazujemo koliko volimo Beograd. Kada govore o rekonstrukciji Bulevara kralja Aleksandra, kažu da je to finansirano sa 0,2 odsto kamate, što nije istina. U pitanju je ogromna kamata, prva tranša je bila 3,70 odsto, druga 4,4 odsto. To je bila politika prethodne vlasti, da zaduže grad što više", rekao je Siniša Mali.