Dan Republike Srpske
MONDO/Vedran Ševčuk 

Vladu Srbije na obeležavanju Dana Republike Srpske danas će u Banjaluci predstavljati potpredsednik vlade i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.

Proslavi će prisustvovati i ministar odbrane Aleksandar Vulin, saopštio je kabinet ministra odbrane, u kojem se navodi da će Vulin u Predsedničkoj palati prisustvovati dodeli odlikovanja Tomislavu Nikoliću.

Bivši predsednik Srbije Tomislav Nikolčić i Patrijarh srpski Irinej doputovali su u Republiku Srpsku sinoć, a u porti Hrama Svete Trojice priređen je doček vrhovnom poglavaru Srpske pravoslavne crkve.

Pojačane bezbednosne mere u Republici Srpskoj

Patrijarha Irineja u Banjaluci su sinoć dočekali episkop banjalučki Jefrem, predsednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović, premijerka Srpske Željka Cvijanović, ministri u Vladi Srpske, visoki verski zvaničnici i mnogobrojni vernici, prenose "Nezavisne novine".

Vrhovni poglavar Srpske pravoslavne crkve je istakao da su Srbi uvek bili jedinstveni, ma gde da žive.

Patrijarh Irinej: Dan RS je praznik svih nas


"Republika Srpska danas obeležava svoj veliki praznik. To je praznik svih nas, jednog naroda i Crkve", poručio je patrijarh Irinej.

Vladika Jefrem je istakao da je za srpski narod u Republici Srpskoj važno to što je patrijarh Irinej sa njim na obeležavanju 9. januara, koji je i verski praznik, i poželeo dobrodošlicu srpskom patrijarhu.

MONDO/Vedran Ševčuk Banjaluka okićena pred Dan Republike

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik prisustvovao je sinoć u Vladičanskom dvoru svečanom prijemu koji je organizovan povodom dolaska patrijarha srpskog Irineja, a prijemu je prisustvovao i bivši predsednik Srbije Tomislav Nikolić.

Republika Srpska osnovana je 9. januara 1992. godine pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.

Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH, nakon što su preglasani u ključnim pitanjima koja su se ticala opstanka Jugoslavije i nakon što su pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali konstutitivni status.

Položaj i ovlaštenja Republike Srpske potvrđeni su u Dejtonu 1995. godine, kada je ona ustanovljena kao jedan od dva entiteta koji sačinjavaju BiH.

Srpska od svog formiranja ima zakonodavnu, sudsku i izvršnu vlast.

Prostire se na 24.857 metara kvadratnih, a prema podacima posljednjeg popisa iz 2013. godine, Republika Srpska ima 1.170.342 stanovnika i 414.847 domaćinstava.

Za opstanak Republike Srpske tokom ratnih sukoba devedesetih godina 20. veka stradala je 21.000 boraca, prema podacima koje je iznio Istražno-dokumentacioni centar BiH.

Narodna skupština Republike Srpske nije prestajala sa radom ni u toku ratnih sukoba.