Marinos Ricudis i Arno Gujon nisu Srbi, ali su se pokazali kao srpska braća kada je najviše zatrebalo. Grčki mornarički oficir Ricudis odbio je da učestvuje u NATO operaciji protiv Srbije 1999. godine, a Gujon je već četrnaest godina redovan gost na Kosovu - i svaki put je tamo sa neprocenjivom pomoći u hrani i osnovnim potrepštinama SPC i postradalom srpskom narodu.

Slavu u Srba i naklonost odavno su stekli, a danas im je zahvalnost i simbolički potvrđena u Patrijaršiji srpskoj, gde su dobili najviša crkvena odlikovanja.

undefined Marinos Ritsoudis Grk NATO

Svoj Orden Sv. cara Konstantina, visoko odlikovanje SPC koje se dodeljuje ljudima koji su doprineli slobodi vere i unapređenju ljudskih prava i sloboda, Marinos Ricudis je zaslužio kada je, potpuno svestan posledica, odbio naređenje da se priključi intervenciji NATO-a protiv Srbije i Crne Gore.

Grk koji je ZADUŽIO Srbiju (VIDEO)

Te kobne 1999, godine Grčka, iako članica NATO-a, nije učestvovala u vazdušnom bombardovanju SR Jugoslavije (nije slala svoje avione), ali je pod pritiskom saveznika odlučila da u vode Jadranskog mora uputi svoj ratni brod Temistokle.

Odluka da se krene u nelegitimnu i nelegalnu akciju (NATO nije imao saglasnost Saveta bezbednosti UN za napad) protiv pravoslavne braće nije se dopala posadi ratnog broda a posebno ne potporučniku ratne mornarice Marinosu Ricudisu.

Časni oficir, odbija da učestvuje u napadima na SR Jugoslaviju, i krši naređenje ne ukrcavši se na brod koji se zaputio u Jadran.

"Nisam mogao na pravoslavnu braću, moja uverenja mi to nisu dozvolila. Bio sam svestan šta to znači za mene, odbiti naređenje, ali prethodne žrtve vašeg naroda, njegova tradicija i kultura, bile su mi nadahnuće i ništa ružno što se kasnije dogodilo zbog moje odluke nije moglo to da promeni", kaže danas u Beogradu junak Ricudis.

Iako je u medijima priča kasnije "naduvana", da je Ricudis bio kapetan ratnog broda, čak da ga je vratio iz Jadrana (tačna verzija je da je odbio da bude deo posade broda koji je trebalo da pruži podršku saveznicima iz NATO snaga koji su neprekidno bombardovali mete u Srbiji i u Crnoj Gori), ova hrabra i požrtvovana odluka time svakako nije manja. Nisu manje bile ni posledice.

Časni oficir je osuđen na dve i po godine zatvora, i izbačen iz Mornarice.

"Nikada nisam zažalio. Trenutak moje odluke značio je kraj perspektivne karijere, usledili su i napadi u medijima, neshvatanje dela moje okoline, ali ništa me nije pokolebalo. Imao sam podršku porodice i prijatelja koji su znali moja uverenja i odnos prema pravoslavnoj braći Srbima i to mi je bilo dovoljno", rekao je s ponosom Ricudis posle dodele ordena u Patrijaršiji srpskoj u Beogradu.

OD CARA LAZARA DO OLIVERA IVANOVIĆA

Danas je u Patrijaršiji odlikovanje dobio i poznati humanitarac iz Francuske Arno Gujon. On je svoj Orden Sv. Save prvog reda (za naročite zasluge za Srpsku Pravoslavnu Crkvu), dobio za svoj nesebični, požrtvovani rad na Kosovu i Metohiji.

Humanitarac Gujon: Dobijam pretnje Albanaca i Srba

"To je heroj druge vrste, ali takođe veliko delo prema srpskom narodu. Veće utoliko što ga je započeo sa nepunih dvadeset godina a traje do danas, i za to vreme je doneo stotine hiljada evra vredne priloge i donacije našim ljudima na Kosovi u Metohiji zbog kojih su sigurno neki uspeli da ostanu tamo", rekao je patrijarh.

Sam Gujon skromno je, na čistom srpskom jeziku, odgovorio da "orden s imenom najvećeg srpskog sina Svetog Save" posvećuje svim srpskim žrtvama na Kosmetu, "od cara Lazara do Olivera Ivanovića".

"Nisam siguran da sam u proteklih 14 godina uspeo da promenim živote Srba na Kosovu ali sam siguran da su oni promenili moj", rekao je Gujon, zahvalivši se i u ime 12.000 donatora iz Francuske koji nisu zaboravili istorijske prijateljske veze sa Srbijom.

(G.M.Š.)