Jasenovac
MONDO/Predrag Jelenić Jasenovac

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić otvorio je izložbu poručujući da strahote u Jasenovcu ne smeju zaboraviti i da on mora ostati jedan od najznačajnijih simbola stradanja Srba, Jevreja, Roma, antifašista Hrvata i drugih nacija, simbol masovnog i besprimerno surovog ubijanja.

"Značajan prilog očuvanju sećanja na taj simbol je i ova izložba koju imam čast da otvorim. Žrtve koje su pale za ideale nekog boljeg i slobodnijeg sveta ne smeju biti uzaludne", rekao je Dačić sinoć na otvaranju, navodeći da ako ne negujemo kulturu sećanja i nismo na oprezu, rizikujemo da nam se ponovi tragična sudbina iz prošlosti.

On je istakao da cilj izložbe zato nije samo da upozna međunarodnu javnost sa jednim malo poznatim poglavljem Drugog svetskog rata, već i da upozori na opasnosti od oživljavanja ideologije i političke prakse koje su dovele do takvih strahota.

"Deo takvih nastojanja su i nenaučne reinterpretacije događaja i procesa iz perioda Drugog svetskog rata koje postaju deo javnog govora i opravdavaju zločine. Naša dužnost je da se protiv toga borimo, jer zaborav zločina je novi zločin i poziv da se on ponovi", istakao je Dačić otvarajući izložbu.

Dačić je dodao da je Jasenovac bio najveći logor u Evropi kojim nisu upravljali nacisti, već su njim upravljale hrvatske ustaše, kako je rekao, možda najneobičniji desničarski ekstremisti Evrope.

"Osim Jevreja i Roma, hteli su da istrebe i sve Srbe u svojoj državi, kao i Hrvate i muslimane antifašiste. Srbima je bio zabranjen život u nekim delovima hrvatskih gradova, kao i Jevrejima", podsetio je on.

Dačić smatra da je veoma bitno da se "u jednom opštem pokretu koji se zalaže za relativizaciju zločina, rehabilitaciju zločinaca i, samim tim, za opravdanje zločina, jos jednom istaknu zločini koji ne smeju da budu zaboravljeni".

"Zločini koji su doveli do toga da na stotine hiljada ljudi izgubi svoje živote, zločini koji su bili protiv određenih naroda, protiv određene rase. Ova izložba nije uperena ni protiv koga osim protiv zločinaca i onih koji žele da se to zaboravi i da se to izbriše", rekao je Dačić.

Zato je, kako objašnjava, izložba nazvana "Jasenovac - pravo na nezavorav", odnosno pravo na sećanje na holokaust i genocid koji se dogodio u koncentracionom logoru Jasenovac.

Dačić je ukazao i da je jedna država u UN pružala veliki otpor zbog organizovanja izložbe.

S druge strane, ministar je zahvalio preživelim logorašima koji su došli na izložbu.

"Ovo će biti prilika da ceo svet sazna pojedinosti ovde u sedištu međunarodne organizacije jer je koncentracioni logor Jasenovac bio jedini logor u Evropi koji nije bio pod nacističkom upravom. Njime su upravljale ustaše", rekao je Dačić.

Hrvati hteli da zabrane izložbu o Jasenovcu u UN!

Kako je dodao, dok je u drugim koncentracionim logorima pod upravom nacista "smrt na neki način bila stavljena pod fazu industrijalizacije, odnosno nepoistovećivanja onih koji vrše zločine sa žrtvama", u Jasenovcu se "po bestijalnosti i načinu ubijanja" ispoljavala mržnja prema ljudima.

Zato su, naglasio je Dačić, najveće žrtve bili Srbi Jevreji i Romi.

"Želja je da se ovo ne zaboravi i da se ne dozvoli bilo kakva relativizacija i rehabilitacija zločina", poručio je Dačić.



Izložba "Jasenovac - pravo na nezaborav", prva je izložba međunarodne ekspertske grupe istoričara iz sedam zemalja u Ujedinjenim nacijama, 72 godine nakon Drugog svetskog rata.

Ovo je najveća i najmonumentalnija izložba koja je prvi put postavljena u Ujedinjenim nacijama o Jasenovcu sa sedam tona opreme i eksponata kojom će se na multimedijalni način Srbija predstaviti kroz srpsko-jevrejski projekat povodom obeležavanja Međunarodnog dana Holokausta.

Izložba predstavlja skroman doprinos očuvanju univerzalnih vrednosti čovečanstva i globalnih napora UN-a u cilju sprečavanja pojave revizije i rehabilitacije neonacističkih i neofašističkih ideologija isključivosti i svih oblika diskriminacije i fanatizma.

NIKAD NE ZABORAVIMO: JASENOVAC JE NAJVEĆI ZLOČIN