Ta najveća evropska ptica letačica spada u red jedinki sa kritično malom populacijom u našoj zemlji, a gnezdi se u Specijalnom rezervatu prirode "Pašnjaci velike droplje" kod Mokrina.

Sa konferencije na kojoj je predstavljen IPA projekat "PANNONSTEPPES" za koji je izdvojeno gotovo 290.000 evra,a kojim je planirano i očuvanje populacije stepske zmije velike šarke, koja nastanjuje niziju u Mađarskoj, danas je kao prioritet istaknuta gradnja ograde oko stepskih površina nedaleko od mesta Mokrin, kako bi se očuvalo stanište te velike ptice, pre svega od napada lisica i ostalih predatora.

Ornitolog u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode Nikola Stojnić kazao je da staništa droplje, mogu da se očuvaju uklanjanjem nepovoljnih biljaka i stvaranjem ambijenta u kome bi se ptice gnezdile.

Ostaje li Beograd bez svog simbola? Pomozite


"Planirane su i brojne promotivne aktivnosti, širenje svesti u javnosti, razmena iskustava sa kolegama iz Mađarske o sepcifičnim metodama upravljanja staništitima velike droplje", kazao je Stojnić.


Podsekretar Pokrajinskog sekretarijata za zaštitu životne sredine Brankica Tabak očekuje da će ovaj projekat uticati na zaštitu postojeće populacije droplje, ali i nada i da bi mogao omogućiti i njeno proširenje.

Tačna površina zemljišta pod stepama u našoj zemlji nije poznata, pošto je veliki broj stepa pretvoren u oranice i obradivo zemljište, ali je poznato da je stepa između mesta Mokrin i Jazovo druga najveća takva površina na teritoriji čitave Panosnke nizije.

Apel - zaštitite ptice, prijavite krivolov


Velika droplja je velika ptica, mužjak te jedinke može da teži i preko 16 kilograma, i ta ptica zahteva veliki nenarušen prostor, pa je za očuvanje te vrste nužno obezbediti očuvane stepske fragmente.

Ta ptica je najveća evropska ptica letačica, a iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode se nadaju da će mnogo naučiti iz razmene iskustava sa mađarskim kolegama , pošto velika droplja ima stabilnu populaciju u toj susednoj zemlji.