Beograd - marš žena za 8. mart u Beogradu
MONDO, Mihaela Šljukić Bandović 

Protestni osmomartovski marš, u organizaciji "Mreža  žena protiv nasilja", "Labrisa", "Astre", "Romske ženske mreže", "Mreže žena u crnom Srbije", "Mreža žena Rasinskog okruga", "Levog samita Srbije", "Konsultacije za lezbejke" i "Plenuma žena za štrajk" održan večeras od Trga Republike do Slavije.

Ispred spomenika knezu Mihailu na Trgu Republike okupilo se oko 200 ljudi, a aktivistkinje su nosile transparente na kojima je pisalo "Žene, život, sloboda", "Solidarnost naša snaga", "Moje telo, moja teritorija", a izvikivale su "Neću ružu, hoću revoluciju", "Dostojanstven rad, a ne glad".

Protestnom skupu prisustvovali su i članovi Inicijativa "Ne davimo Beograd".

Predstavnica "Žena u crnom" Mina Damjanović je kazala da su se okupile da bi videle gde su žene danas u Srbiji, gde su njihova prava.

"Naša radna prava su ugrožena, žene za isti posao manje novca dobija, seksizam i nasilje se normalizuje kako na poslu tako i u privatnoj sveri, a život bez nasilja je gotovo nemoguć", ocenila je Damjanovićeva.

Ona je kazala da će se prilikom "protestnog marša" zaustaviti ispred Vlade Srbije gde će pročitati svoje zahteve koje se odnose na "radna reproduktivna i prava koja se tiču nasilja nad ženama, zahteva na dostojanstven rad, dostupan abortus, poštovanje radnih prava i na poštovanje prava koje žene imaju ali koje im institucije i država uskraćuju".

Aktivistkinja Kristina Cvetičanin Knežević je kazala da je došla da podrži "protestni marš" da bi slavila sve borbe koje su prethodnice vodile, ali i da bi borii svoje borbe kako ih sledeća generacija ne bi vodila.

Protest je sa Trga Republike nastavljen do poslovnice Eurobanke na Terazija, gde su pročitani zahtevi protiv prinudnog iseljenja Silvane Maurer iz njenog stana na Bulevaru kralja Aleksandra 26, u Beogradu.

Predstavnica "Žena u crnom" Staša Zajović je kazala da je ta banka umesto prevaranata počela da goni Silvanu Maurer kao i da se ne sme dozvoliti da bilo ko ostane bez "krova nad glavom".

Ona je tim povodom pozvala sve da se sutra pre podne, u osam časova, okupe i svojom masovnošću spreče iseljenje Silvane Maurer iz njenog stana.

Protesna šetnja nastavljena je u Ulici kralja Milana do Vlade Srbije ispred koje su aktivistkinje pročitale svoje zahteve, koje su juče predale Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, nakon čega su izvele mali performans.

Šetnja je zatim nastavljena ispred Ministarstva za rad, a završena je na Trgu Slavija.

MANJA PLATA NEGO ZA KOLEGE

Prema podacima evropske kancelarije za statistiku Evrostat objavljenim uoči Međunarodnog dana žena, 8. marta, žene su tokom 2016. u zemljama EU u proseku zarađivale 16 odsto manje nego muškarci.

Zašto ne slavim Dan žena

Ta razlika je veća od 20 odsto u Estoniji gde iznosi 25,3 odsto, zatim u Češkoj, 21,8 odsto, a slede Nemačka s 21,5 odsto, Velika Britanija s 21 odsto i Austrija s 20,1 odsto. Na suprotnom kraju je Rumunija, s razlikom od 5,2 odsto, a potom Italija s 5,3 i Luksemburg s 5,5 odsto. Belgija, Poljska, Slovenija i Hrvatska takođe imaju razliku u primanjima manju od 10 odsto.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je rekao povodom Međunarodnog dana žena da je ostvarivanje rodne ravnopravnosti posao koji do danas nije dovršen i koji predstavlja najveći izazov u oblasti ljudskih prava.

ŠOK: Za 8. mart dobile jevanđelje i gaće?!

Gutereš je rekao da više od jedne milijarde žena u svetu nije zakonom zaštićeno od seksualnog nasilja u porodici, a da se neplaćeni rad koji mnoge žene obavljaju ne prepoznaje.

Ipak, ocenio je da su "aktivizam i zagovaranje generacija žena doneli rezultate" i da "više devojčica nego ikada ranije pohađa školu", da "više žena obavlja plaćene poslove i zauzima visoke pozicije u privatnom sektoru, akademskoj sferi, politici i međunarodnim organizacijama, uključujući UN".