Približno 300 vozova danas neće saobraćati u Španiji zbog najavljenog štrajka kojim radnici ukazuju na problem nejednakosti među polovima povodom Međunarodnog dana žena.

Informaciju o otkazivanju polazaka vozova objavilo je Ministarstvo saobraćaja.

Štrajk će trajati 24 časa, a na protest je pozvalo deset sindikata, prenio je Bi-Bi-Si.

Feminističke grupe pozvale su žene da danas ne troše novac i da ne obavljaju uobičajene poslove kod kuće.

Vladajuća stranka Partido popular, orijentacije desnog centra, saopštila je da je ovo protest "za feminističke elite, a ne za stvarne žene sa svakodnevnim problemima".

Dva najuticajnija sindikata u Španiji pozvali su svoje članove da podrže protest dvočasovnim prekidom rada.

Poremećaji se očekuju i u radu podzemne železnice u Madridu.

U Kini, studenti prestižnog Univerziteta Cinghua Međunarodni dan žena obeležavaju transparentima šaljive sadržine na temu predloženog ustavnog amandmana o odbacivanju ograničenja predsednika zemlje, a jedan transparent je nosio poruku da ni "mandat nečijeg momka ne bi trebalo da bude ograničen", prenosi AP.

Istovremeno, stotine aktivistikinja u ružičastim i ljubičastim košuljama protestovalo je na Filipinima protiv predsednika Rodriga Dutertea, za koga tvrde da je među najgorim kršiocima prava žena u Aziji.

Skup u znak odbrane prava radnica zakazan je i u centru Seula, a slični protesti događaji su planirani i širom Azije, Bliskog istoka, Evrope i američkog kontinenta.

Srbija: Protestni marš na 8. mart

Međunarodni dan žena obeležava se u znak sećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu 1909. godine i marš više od 15.000 žena u Njujorku koje su tražile kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa.

Dan žena ustanovljen je na Drugoj međunarodnoj konferenciji žena socijalista, 8. marta 1910. godine u Kopenhagenu, na inicijativu Nemice Klare Cetkin, tadašnje liderke ženskog radničkog pokreta.

Ovaj "praznik" se ne obeležava u SAD, kao uostalom ni sličan Dan rada - 1. maj, i prosečan Amerikanac teško da je čuo za njih.