Severnokorejski lider Kim Džong Un i predsednik Južne Koreje Mun Džae-in imali su "ozbiljne, iskrene" razgovore o denuklearizaciji Korejskog poluostrva i trajnom miru tokom prve sesije samita u pograničnom selu Panmundžom, saopštio je južnokorejski zvaničnik.

Severna i Južna Koreja saopštile su da će zajedno nastojati da u razgovorima sa SAD, a potencijalno i Kinom, zvanično okončaju Korejski rat koji je završen primirjem i Koreje tehnicki ostavio u stanju rata.



Korejski rat je trajao od 1950. do 1953. godine.

AP navodi da su severnokorejski lider Kim Džong Un i predsednik Južne Koreje Mun Džae-in obavili danas nakon njihovog samita u pograničnom selu Panmundžom da će Koreje nastojati da dođe do razgovora tri strane uključujući Vašington ili četiri strane koji bi uključili i Peking, o pretvaranju primirja u mirovni sporazum i uspostavljanju trajnog mira na Korejskom poluostrvu.

Navodi da su dve Koreje objavile i da se nadaju da će strane biti u stanju da objave zvanični kraj rata do kraja ove godine.

Severnokorejski lider Kim i predsednik Južne Koreje Mun potpisali su zakođe danas deklaraciju kojom su dogovorili rad na "potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva", prenosi Rojters.

AP navodi da i pored dogovora oko toga da se poluostrvo oslobodi nuklearnog naoružanja, dve Koreje nisu uspele da ponude bilo kakve nove specifične mere kako bi se to postiglo.

Lider Severne Koreje je ranije danas prvi put je prešao granicu i stigao u Južnu Koreju gde ga je dočekao tamošnji predsednik Mun Džae-in, koji ga je pohvalio zbog "veoma hrabre odluke" da dođe na Jug na istorijski sastanak dve Koreje.

U pratnji lidera Severne Koreje, pored njegove mlađe sestre Kim Jo Džong, bio je još samo bivši šef obaveštajne službe te zemlje Kim Jong Čol, glavni Kimov kadar zadužen za odnose sa Južnom Korejom.

KIM: SRCE MI LUPALO KAO LUDO

Kim je po prelasku granice u demilitarizovanoj zoni izjavio da mu srce "sve vreme udara kao ludo", prenose svetske agencije.

Na pomolu mir dve Koreje? Kim traži ujedinjenje

Prethodno su se dvojica lidera rukovala i osmehnula jedan drugom, da bi zatim Kim gestom pokazao Munu da naprave par koraka i vrate se preko granične linije na teritoriju Severne Koreje, a onda su držeći se za ruke prešli natrag u Južnu Koreju.

"Osećam se kao da ispaljujem signal na startnoj liniji u trenutku pisanja nove istorije (dve Koreje) u odnosima Severa i Juga, mira i prosperiteta", kazao je Kim Munu kada su seli za pregovarački sto.
Ovaj sto je napravljen tako da tačno 2.018 milimetara razdvaja dvojicu lidera tokom razgovora iza zatvorenih vrata.

Mun je odgovorio da ima visoka očekivanja da će oni uspeti da postignu dogovor koji će biti "veliki poklon celokupnom korejskom narodu i svakoj miroljubivoj osobi na svetu".

AP navodi da je stotine južnokorejskih konzervativnih aktivista zapalilo dve papirne severnokorejske zastave sa slikom Kima, njegovog oca i dede, tokom mitinga koji je održan u blizini pograničnog sela Panmundžom gde se samit održava.

"Podnesi ostavku, Mun Džae-inu", vikali su demonstranti.

Kim i Mun su okončali jutarnju sesiju istorijskog samita, a popodne je planirani novi sastanak.

Ovo je prvi samit dve strane posle više od 10 godina, a tek treći za 65 godina od kraja Korejskog rata.

Kako je izvestila državna severnokorejska agencija KCNA, Kim Džong Un otputovao je iz Pjongjanga na sastanak sa Mun Džae-Inom, gde će "otvorenog srca" razgovarati o pitanjima mira, prosperiteta i ponovnog ujedinjenja.

undefined koreje

Svetski mediji podsećaju da do istorijskog susreta dolazi samo nekoliko dana pošto je Kim najavio da Severna Koreja suspenduje nuklearne probe kao i da zatvara bazu za testiranje nuklearnih raketa.

Međutim, analitičari su i dalje skeptični po pitanju da li je Kim zaista spreman da napusti teško stečeni nuklearni arsenal koji je Pjongjang razvijao decenijama tvrdeći da je neophodno sredstvo odvraćanja od američke invazije.

Južna Koreja, sa druge strane, nada se da će Kim direktno potvrditi da je spreman da doprinese potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva.

Samit sa južnokorejskim predsednikom trebalo bi da bude uvertira za sastanak Kima i američkog predsednika Donalda Trampa krajem maja ili početkom juna što će, kako se ocenjuje, biti prvi susret aktuelnih lidera dve zemlje ikad.