Praznik rada - 1. maj
Mondo/ Stefan Stojanović 

U Srbiji se 1. maj obeležava prvomajskim urancima kada veliki broj ljudi rano ujutru odlazi u prirodu, na druženje i roštilj.

Slavlje je već počelo - centar Beograda od jutros je prazan, a izletišta su puna.

Rano jutros Košutnjak je već bio krcat, a zabeležene su i nemile scene. Reporteri su snimili mladiće koji iz nepoznatog razloga seku zdravo drvo:

undefined drvoseča košutnjak

  Pogledajte i video snimak incidenta:

TEKOVINA ISTORIJSKE BORBE

Na današnji dan sećamo se događaja iz 1886. godine kada su desetine hiljada radnika u Čikagu stupile u štrajk, zahtevajući osmočasovno radno vreme.

Generalni štrajk u Čikagu počeo je 1. maja, dva dana kasnije došlo je do sukoba, a 4. maja su organizovane masovne radničke demonstracije na trgu Hejmarket. Zbog aktiviranja bombe koja je usmrtila sedam policajaca i najmanje četiri radnika i ranila desetine, sedam sindikalnih aktivista osuđeno je na smrt.

Evo šta (ne) radi za 1. maj



U znak sećanja na tu borbu za prava radnika, Kongres Druge internacionale pozvao je 1889. godine na održavanje demonstracija i štrajkova 1. maja svake godine, a skupove uglavnom organizuju sindikati i levičarski pokreti.

PROTESTI ZA VEĆE PLATE

U Beogradu će Ujedinjeni granski sindikat "Nezavisnost" i Savez samostalnih sindikata Srbije održati protest pod sloganom "Da plate ustanu, a mladi ostanu."

Dolazak na protest najavila je i grupa levičarskih organizacija Levi samit Srbije.

Šta je briga broj 1 radnika u Srbiji

Praznik rada - 1. maj
Mondo/ Stefan Stojanović 

Protest će početi u podne na Trgu Nikole Pašića, odakle će povorka preko Terazija otići do Narodne skuštine, gde će izneti zahteve, a zatim Ulicom kneza Miloša do Vlade Srbije.

Dva reprezentativna sindikata traže otvaranje kvalitetnijih i bezbednijih radnih mesta, zaustavljanje netransparentne raspodaje resursa, povećanje zarada, nezavisnost sudstva, borbu protiv korupcije, pristup javnim informacijama i postojanje nezavisnih medija, kao i izmenu Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Organizatori protesta očekuju okupljanje oko 5.000 ljudi, a povani su svi sindikati, mladi, nezaposleni, zaposleni i penzioneri, kao i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević.

Svet se seća radnika iz Čikaga 


Udruženi sindikati Srbije "Sloga" ove godine neće organizovati proteste niti će članove i simpatizere pozivati da učestvuju u, kako su naveli, protestu "reprezentativnih, prodržavnih sindikata".

Taj sindikat je ocenio da nikakvog smisla nema šetnja do zgrade vlade, mahanje zastavama, duvanje u pištaljke i predavanje papira sa spiskom sindikalnih i radničkih želja portiru koji se tu bude zatekao.


Zaštitnik građana Zoran Pašalić ocenio je juče povodom 1. maja da je položaj radnika u Srbiji i dalje daleko od zadovoljavajućeg, jer se njihova prava krše i nisu dovoljno zaštićena.

"Visoka nezaposlenost, rad 'na crno', ugroženo pravo na korišćenje godišnjih odmora i bolovanja, nedostatak socijalnog dijaloga sa predstavnicima zaposlenih, situacije u kojima se ostaje bez pravične naknade za rad ili bez doprinosa za zdravstveno, penzijsko i invalidsko osiguranje, pokazuju da se prava radnika u Srbiji krše i da nisu dovoljno zaštićena", naveo je Pašalić u saopštenju.

Prema evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, U Srbiji je u martu bilo oko 618.000 nezaposlenih.