• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Država doskočila davanju dela plate "na ruke"?

Izvor Tanjug

Država će u narednom periodu krenuti u borbu protiv isplate dela zarade u gotovini na ruke, tzv. "sivog dela" plate iznad prijavljenog minimalca na koji poslodavci ne plaćaju poreze i doprinose.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Zoran Đorđević, najavio je da će inspektori od leta moći i na licu mesta da proveravaju u bazi podataka šta se isplaćuje i kako se isplaćuje i u razgovoru sa radnicima da se uvere da li postoji neka razlika.

Poslodavci guraju "lokaut"

Đorđević je najavio da će sledeća izmena Zakona o radu, prema planu, biti 2020. godine i da se o tome pričalo već na Socijalno-ekonomskom savetu sa sindikatima i Unijom poslodavaca Srbije. "Oni već imaju neke ideje kad su u pitanju sindikati i prava radnika u kom pravcu treba ići, kad je u pitanju UPS oni imaju isto nekih ideja, na primer, ideja o 'lokautu'. Želimo na vreme da krenemo sa dijalogom i želimo da poštujemo ono što jeste politika ove vlade - to je dijalog, da kada dođemo do rešenja da bude zajednički postignut konsenzusom", kazao je Đorđević. Institut "lokaut" je zapadnjačko pravo poslodavca na zaštitu svoje imovine. To je protivmera poslodavca na pravo štrajka priznato radnicima i njihovim sindikatima i kao takav uglavnom nastaje povodom kolektivnih pregovora o radu.


Đorđević je naveo da će ta akcija biti sprovedena u saradnji s Ministrastvom finansija i Poreskom upravom.


"U sledećem ciklusu ćemo se baviti borbom protiv isplate onog dela zarade koji se isplaćuje na ruke i koji nije evidentiran i za koji se ne plaćaju porezi i doprinosi", rekao je Đorđević za TV Prva.


Kada je reč o radu "na sivo" (rad s prijavom ali bez prijavljene cele plate i svih radnih časova), Đorđević kaže da je najviše pritužbi radnika na kršenje radnog prava i prava na rad, na neisplaćene zarade i neevidentiranje prekovremenih sati.

"Najviše pritužbi imamo na kršenje radnog prava i prava na rad i takođe i o neislaćenim zaradama i neevidentiranju prekovremenih sati".

Na pitanje kako će država kontrolisati rada sezonskih radnika, Đorđević je rekao da će u junu biti donet zakon koji će do kraja godine biti primenjen.


"Oni koji angažuju sezonsku radnu snagu nemaju vremena za administraciju. Druga stvar, da oni treba da obaveste radnike o onome što je u skladu sa zakonom, kakva prava njima pripadaju. Ništa više i ništa manje i to je taj usmeni dogovor koji želimo da preskočimo, da nema te papirne administracije. Radnik koji radi na sezonskom poslu ima rok od dve nedelje da traži i u papirnom obliku ugovor od poslodavca", objasnio je ministar.

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Maxo

Sto bi moj djed rek'o 'Srbija je CG u velikom'.. Ovde je takav javasluk,pola drzave i vise rade na crno,ne placaju nikakve doprinose,a oni hoce da pritisnu i one sto nesto placaju.

Mike

Samo bih se nasmejao. Kako ce doskociti. Evo, u nekadasnjem TC Tom u Istočnom Sarajevu, radnice su dobijale platu na racun. Celu. Recimo, 600Km.Potom,kad je podignu, pola vrate gazdi. I kako tome stati u kraj. Samo jak sindikat, zapamtite. Elektronske kartice, koje se izdaju na biroima. I svako bi morao da bude registrovan, pa i clanovi najuze porodice vlasnika. I, ako jednog otpusti, da za sledecu godinu ne moze nikoga zaposliti. A ako ga radnica prijavi, da mu se radnja/firma zatvori na sest meseci. Odmah. I naravno, ne sme nijedna da se zali, tamo u TOM-u (nekad je bilo, sad je vlasnik Konzum, pa ne znam kako je sada, ali i to se lako sazna), a tako je na mnogim mestima. I minimalac, fa bude svima, pa i vlasnicima: ako podigne dobit na kraju godine, sve preko nominalnog iznosa da deli radnicima, jer, bre, ovo je dogorelo do nokata. Nema vise bogacenja.

special image