• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mala matura: Papreni časovi, i do 1.000 evra

Autor Jelena Stokić Izvor mondo.rs

I na pomen reči matura mnogim roditeljima se digne kosa na glavi. Kažu stres je i ogroman izdatak za kućni budžet. Mnogi i kredit podižu da bi finansirali privatne časove, matursku toaletu...

 Mala matura: Pripremni časovi i do 1.000 evra Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Ilustracija
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Trka za upis u srednje škole već je počela, a led su probili talentovani učenici koji žele da upišu dvojezična odeljenja u gimnazijama.

One koji ne konkurišu u dvojezičnim gimnazijama, IT odeljenjima i likovnim školama, sredinom juna čeka polaganje male mature.

To je i trenutno tema broj jedan među osmacima, ali i roditeljima, kojima polaganje ispita može predstavljati i veliki novčani izdatak, jer mnoga deca pored redovne nastave, uzimaju i privatne časove kako bi se što bolje pripremili.

Roditelji moraju da izdvoje čak i do 1.000 evra (najskuplja varijanta) ukoliko dete nije učilo redovno i ukoliko prelazi svo gradivo na privatnim časovoma.

I ove godine đaci polažu testove iz sedam predmeta, a u svim školama u Srbiji je organizovana i besplatna pripremna nastava. Međutim, veliki broj roditelja se ipak odlučuje za privatne časove - što zbog lošijeg znanja dece, što zbog neke lične sigurnosti.

Osmaci na probnom testu

"Iskustvo je pokazalo da roditelji imaju neku vrstu straha i neizvesnoti i da upravo zbog toga šalju decu na privatne časove. Plaše se da li će dete upisati željenu školu, da li će imati dovoljan broj bodova. Nekada se vrši veliki pritisak na decu, što je po meni nepotrebno",  naglašava za MONDO Dušica. N. pedagog u jednoj beogradskoj osnovnoj školi, ali i organizator pripreme za polaganje maturskog ispita.

Kaže, cena dvočasa za osmake je oko 10 evra, a od deteta zavisi koliko časova mu je potrebno.

”Sve je to individualno. Nekom detetu je potrebno samo pet, šest časova da ga neko presliša, a nekoj deci mnogo više. Zaista nema pravila. Roditelji žele da sa detetom neko radi individualno, ali im je i cena važna”, ističe naša sagovornica koja je i sama ima osmaka u kući.

”Zaista nije lako. Veliki je to izdatak – ekskurzija, matursko veče, pa još ako se plaćaju i privatni časovi.”

INDIVIDUALNI ČASOVI I TE KAKAV UDARAC PO DŽEPU

Majka 14-godišnjeg dečaka, kojem je na listi želja na prvom mestu Peta beogradska gimnazija, kaže da je bila prinuđena da u banci uzme keš kredit, kako bi finansirala privatne časove iz srpskog i matematike.

Prvobitna ideja je bila da dete uči samo, da pohađa tu nastavu u školi, ali kada sam videla koliko je neozbiljan, morala sam nešto da preduzmem. Ovo mi je ipak sigurnije, znam da neko radi samo sa njim i da će mu biti potpuno posvećen”,objašnjava za MONDO R.A.

I predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić smatra da je najefikasnije uzimati pojedinačne časove.

U unutrašnjosti su cene časova nešto manje nego u Beogradu. Tako je u Rumi dvočas iz srpskog ili matematike od 500 do 1.000 dinara.

"To jeste skuplja varijanta, ali ako želite da vam dete upiše željenu i dobru školu, onda morate i da izdvojite dosta novca. To je vrlo aktuleno u beogradskoj opštini Vračar i Stari grad. Roditelji izdvajaju poprilične sume za te pripreme", kaže Antić za MONDO.

On navodi da kad su u pitanju grupne pripremne nastave, cena dvočasa je oko 700, 800 dinara, ali naglašava da je ipak pametnije uzeti individualne časove.

"Cena dvočasa iz srpskog i matematike u Beogradu se kreće od 10 do 15 evra, uglavnom je to oko 1.500 dinara. Ukoliko je reč o radu u grupi onda je to duplo jeftinije",   kaže predsednik Foruma srednjih stručnih škola za MONDO.

Minimum potrebnih časova, odnosno dvočasa iz srpskog je, ističe naš sagovornik, oko 20, 30, dok je za matematiku potrebno uzeti 40 dvočasa. Dakle, za adekvatnu pripremu ova dva predmeta treba izdvojiti oko 600, 700 evra.

Što se tiče priprema za kombinovani test, učenici uglavnom uzimaju dodatne časove iz hemije i fizike. Cena je takođe 10 evra.

”Jedan kolega mi je skoro rekao da je za hemiju potrebno i do 30 časova. Deca idu i na časove iz fizike, dok geografiju, istoriju i biologiju retko ko uči na taj način”, kaže Antić.

A MOŽE I BEZ DINARA

Većina roditelja se slaže da su privatni časovi potreba, a ne pomodarstvo, ali i da deca mogu i sama, ili eventualno uz manju pomoć, savladati to višegodišnje gradivo.

Tako je A.N. koja takođe želi da upiše jednu od beogradskih gimnazija, počela da se priprema još početkom drugog polugodišta.

POTPUNO BESPLATNO I ZANIMLJIVO

Učenici su ove godine mogu da se pripremaju i onlajn – na sajtu "Mala-matura.com." To je projekat online pripreme za završni ispit, preko kog učenici mogu na jednostavan, efikasan i zanimljiv način da se pripreme za polaganje koje ih očekuje u junu. Pokrenuli su ga Savremena gimnazija i Srednja škola za informacione tehnologije – ITHS uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i potpuno je besplatan za sve osmake!

"Pripremam se već šest meseci. U početku je to bilo manje intezivno, ali sada baš dosta učim. Mnogi moji drugari su počeli tek pre mesec dana, a polovina iz razreda ide na privatne časove", rekla nam je ova 14-godišnje devojčica.

Njena majka Lj.N. ističe da je devojčici oko matematike pomogao dosta otac, a da je pohađala i pripremnu nastavu u školi.

”Matematiku je radila sa ocem, jer njemu to dosta dobro ide. Srpski jezik je sama učila, ali planiram, da angažujem moju prijteljicu da joj pomogne oko književnosti...nekoliko časova. I hemiju će provežbati sa mojom poznanicom.”

I Katarina O. iz Rume se za ovaj važan ispit priprema sama.

”Katarina je intezivno i ozbiljno počela da radi posle probnog testa koji je bio sredinom aprila. Inače je vukovac, pa verujemo da neće biti problema na ispitu. Redovno je učila, sada samo obnavlja gradivo”, kaže za MONDO njena majka Jelena.

Do male mature i upisa u srednje škole ostalo je dvadesetak dana. Novina ove godine jeste to da će osmaci moći da ponesu iz škole najviše 60 poena, dok će na završnom ispitu moći da osvoje maksimalno 40 bodova.

Od ove godine testovi iz srpskog i matematike nosiće po 13 bodova, dok će na kombinovanom biti moguće osvojiti najviše 14 poena. Prethodnih nekoliko godina maturanti su na osnovu uspeha iz šestog, sedmog i osmog razreda mogli da prikupe najviše 70 poena, dok su testovi nosili 30, po deset iz srpskog, matematike i kombinovanog.

 Pročitajte i ove savete psihologa:

Mala matura: Vodič za "preživljavanje"

Komentari 26

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zigezaga

Preterujemo u svemu..blesav narod

Milan

Totalna glupost i bacanje para.kako pre niko nije isao na dodatne casove.realno deca su danas preokupirana i preforsirana od strane roditelja

Anonymous

Mala napomena za ponosne roditelje - ako neko zeli da uci, ucice i bez vaseg nagovora. U suprotnom ce puci u nekom trenutku. Pola vukovaca iz osnovne ce popadati u srednjoj. Tako to ide. Sto se male mature tice - pogledas knjige, ides na pripremu u skoli i to je to.

special image