Vučić je izjavio da je nerealno očekivati da se u kratkom roku u potpunosti spreči odliv kvalifikovane mlade radne snage iz oblasti medicine, ali da će država svakako nastaviti da poboljšava uslove njihovog rada i školovanja kako bi taj proces ublažila.
On je rekao i da u eri globalizacije, kada su razdaljine sve manje, opada i potreba ljudi da ostanu u svojoj zemlji, jer ne osećaju da su daleko ni kada rade u Minhenu, Oslu ili Beču.
"Pokušaćemo da sačuvamo te ljude, jer ako svi odu, mi gubimo i buduće generacije. Nama je prosečna starost 42-43 godine a u Turskoj je do 26 godina. I nije samo što su oni mlađi, nego što i imaju čitavu generaciju više. Ja očekujem da će posle trećeg kvartala nezaposlenost u Srbiji biti oko 11 odsto, što je na nivou EU. Ali Srbija za par godina više neće imati koga da zapošljava... Moraćemo da uvozimo radnu snagu", rekao je Vučić.
On je dodao da će Srbija učiniti sve da postane najatraktivnija država u regionu, u svemu pa i po pitanju primanja, ali da je bolje da računa na svoje mlade ljude, jer će Moldavci uvek pre da odu u Rumuniju nego u Srbiju, dok će Ukrajinci uvek pre izabrati da rade u Poljskoj nego u Srbiji.
"Daćemo sve od sebe da sačuvamo te ljude. Ali da li ćemo u potpunosti sprečiti odliv? To je nemoguće. To su procesi i u svetu, ne samo kod nas. Ali hoćemo da poboljšamo uslove, i to radimo", rekao je predsednik Srbije.
Odgovarajući na pitanje da li će najmlađi lekari dobiti ugovore na određeno ili neodređeno vreme, Vučić je rekao da to zavisi od toga da li neko prvi put dolazi da radi ili je ranije volontirao i da će oni koji su dobili specijalizaciju imati obavezu da ostanu i rade u Srbiji dvostruko duže od trajanja specijalizacije.
NAJBOLJA MEĐU DIPLOMCIMA: OSTVARENA NAJVEĆA ŽELJA
Najbolja među njima, Maša Josipović, koja je sa prosekom 10,00 završila studije i dobila stipendiju Kembridža, rekla je da je ovim činom ostvarena najveća želja diplomaca medicine, da rade i usavršavaju se među svojom porodicom i prijateljima.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da se od ponedeljka, kada će 100 diplomaca koji su danas dobili ugovore za posao početi da radi, menja srpsko zdravstvo.
Lončar kaže da već 40 godina sluša priče kako država treba da se pobrine za najbolje studente medicine, ali da se tek danas nešto menja.
"Ovi studenti će od ponedeljka dobiti posao, specijalizaciju, plaćene doktorske studije, i tako su im otvorena vrata da budu profesori na Medicinskom fakultetu", rekao je Lončar i posebno se zahvalio predsedniku Srbije, vladi i Medicinskim fakultetima.
Dekanka Medicinskog fakulteta u Nišu Dobrila Stanković Đorđević navela je da je današnji dan dokaz trajnog opredeljenja države i dan kada će biti dat doprinos zdrastvenom sistemu Srbije.
Ističe da se na ovaj način uspostavlja sistem vrednosti koji mladim ljudima pruža veru da znanjem mogu da ostvare svoje ciljeve.
"Pred vama je ozbiljan posao i učenje, ali što više učite više ćete voleti medicinu. Verujm da su među vama nosioci progresa srpske medicinske nauke", rekla je Stanković Đorđević.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
"Ostanite kod kuće, izbegavajte putovanja": RHMZ izdao hitno upozorenje, prvi put se pokreće ovaj sistem
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!