Policija je oko 14.30 pronašla pet ručnih bombi i jedan pištolj "zbrojovka" pored autoputa Beograd - Niš na trasi kojom se svakodnevno iz Okružnog zatvora u Palatu pravde prevoze optuženi za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića.

Na lice mesta stigle su specijalizovane ekipe policije koje vrše uvidaj i pokrenuta je istraga kako bi se utvrdilo da li su bombe i pištolj povezani sa optuženima za ubistvo Đinđića.

Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da nije ugrožena bezbednost osoba koje se sprovode do Palate pravde, pošto se svakodnevno menjaju trase kojim prolaze.

Kako je navedeno, MUP preduzima sve neophodne mere na utvrđivanju činjenica vezanih za ovaj slučaj i javnost će o svemu biti blagovremeno obaveštena.

Izvor iz vrha beogradske policije rekao je Beti da je oružje pronađeno pored auto puta u blizini benzinske pumpe "Avia" na osnovu dojave građana.

U Palati pravde od 8. septembra svakog radnog dana se održava javna sednica Vrhovnog suda Srbije o žalbama na prvostepenu presudu optuženima za ubistvo Đinđića. Predviđeno je da sednica traje do 23. septembra.

U sudnicu se iz Okružnog zatvora uz povećane mere bezbednosti prevoze optuženi Milorad Ulemek, Zvezdan Jovanović, Aleksandar Simović, Željko Tojaga Žmigi i Branislav Bezarević. Suđenju ne prisustvuje optuženi Dušan Krsmanović. U bekstvu su Miloš Simović, Sretko Kalinić, Ninoslav Konstantinović, Vladimir Milisavljević i Milan Jurišić Jure.

Na sednici Vrhovnog suda Srbije je, istovremeno, pročitana žalba Zvezdana Jovanovića, u kojoj tvrdi da nije počinio krivično delo za koje se tereti i predlaže ponovno suđenje.

"Nisam počinio krivično delo, radi se o strašnoj sudskoj zabludi i da bi savest svima bila mirna, tražim novo suđenje", napisao je u žalbi nekadašnji pomoćnik komandanta Jedinice za specijalne operacije Jovanović.

Javna sednica Vrhovnog suda po žalbama na prvostepenu presudu počela je 8. septembra, kada je sudija izvestilac pročitao presudu, a u petak, 12. septembra, sudija izvestila Zoran Savić počeo je izlaganje žalbi optuženih.

Jovanović je u žalbi detaljno analizirao iskaze svedoka nekadašnjih funkcionera MUP-a Srbije Mileta Novakovića i Rodoljuba Milovića, koji su na sudu govorili kako je u policiji Jovanović priznao ubistvo, kao i iskaz advokata Vesne Radomirović, koja je tada bila njegov branilac po službenoj dužnosti.

U žalbi Jovanović navodi da je prvostepeni sud odbacio njegovu odbranu zbog iskaza policijskih funkcionera, koji, prema njegovom mišljenju, nisu govorili istinu. On predlaže da Vrhovni sud zakaže sednicu, ukine prvostepenu presudu i oslobodi ga krivice.

Žalbu je uložio i Jovanovićev branilac advokat Nenad Vukasović u kojoj predlaže tri mogućnosti - da Vrhovni sud odredi novi pretres zbog nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, da prvostepenu presudu ukine i vrati je na ponovno suđenje ili da Jovanovića oslobodi odgovornosti.

Vuksanović smatra da je njegov branjenik u javnosti bio unapred osuđen, da su mu podmetani dokazi, a kritikovao je i što nije urađena rekonstrukcija ubistva jer, prema njegovom mišljenju, "dok se ne uradi rekonstrukcija nećemo moći da stavimo tačku na treći hitac".

U Posebnom odeljenju Okružnog suda za ubistvo Đinđića osuđeni su 23. maja prošle godine, na po 40 godina zatvora, nekadašnji komandant JSO Milorad Ulemek i Zvezdan Jovanović. Na po 35 godina zatvora osuđeni su Aleksandar Simović, Ninoslav Konstantinović, Vladimir Milisavljević i Sretko Kalinić, na po 30 godina Željko Tojaga, Branislav Bezarević, Miloš Simović, Milan Jurišić i Dušan Krsmanović, dok je Saši Pejakoviću izrečena kazna od osam godina zatvora.

(agencije/MONDO)